Tramp Yevropani immigratsiya va iqlim siyosati bilan ogohlantirdi
AQSH prezidenti Donald Tramp BMTda so‘zlagan nutqida Yevropa davlatlarini nazoratsiz immigratsiya va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolardan ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, ochiq chegaralar siyosati Yevropaning xavfsizligi va iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda hamda ijtimoiy muvozanatni buzmoqda. Tramp immigratsiya muammolari tufayli qabul qiluvchi mamlakatlarda madaniyat va huquq-tartibot tizimida qiyinchiliklar yuzaga kelayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, u ma’muriyati noqonuniy immigratsiyani nazorat ostiga olishga qaratilgan choralarni amalga oshirganini bildirdi. Prezident shuningdek, muammoli hududlardan kelayotgan qochqinlarga hamdardlik bildirdi, ammo asosiy e’tiborni o‘z mamlakatidagi barqarorlikni saqlashga qaratish lozimligini aytdi.
Ukrainadagi urushga oid fikrlarini qaytarib, Tramp Rossiya bilan yaxshi munosabatlar o‘rnatilsa, mojaroni tezda hal qilish mumkinligiga ishonch bildirdi. U Yevropa davlatlarini Rossiyadan neft va gaz importini to‘xtatishga chaqirdi, buning kechikishi iqtisodiy zarar keltirishini ta’kidladi.
Tramp iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish maqsadida yashil energiyaga o‘tish siyosatini ham tanqid qildi. U shamol elektr stansiyalarini qimmat va samarasi past loyihalar deb baholadi hamda BMTning iqlim o‘zgarishi haqidagi ogohlantirishlarini so‘nggi qirq yil ichidagi eng katta firibgarlik deb atadi.
Uning fikricha, Yevropaning hozirgi siyosati mamlakatlarni iqtisodiy va ijtimoiy jihatdan zaiflashtirmoqda.

Трамп предупредил Европу об иммиграционной и климатической политике
Президент США Дональд Трамп в своей речи на ООН предупредил европейские страны о проблемах, связанных с неконтролируемой иммиграцией и изменением климата. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, политика открытых границ негативно влияет на безопасность и экономику Европы, а также нарушает социальный баланс. Трамп подчеркнул, что из-за проблем с иммиграцией в принимающих странах возникают трудности в культуре и системе правопорядка.
В то же время он заявил, что его администрация приняла меры по контролю незаконной иммиграции. Президент также выразил сочувствие беженцам из проблемных регионов, однако отметил, что основное внимание следует уделять сохранению стабильности в собственной стране.
Повторяя свои взгляды на войну в Украине, Трамп выразил уверенность, что при установлении хороших отношений с Россией конфликт можно быстро разрешить. Он призвал европейские страны прекратить импорт нефти и газа из России, подчеркнув, что задержка в этом приведет к экономическому ущербу.
Трамп также раскритиковал политику перехода на зеленую энергетику в борьбе с изменением климата. Он охарактеризовал ветровые электростанции как дорогие и малоэффективные проекты и назвал предупреждения ООН об изменении климата крупнейшим обманом за последние сорок лет.