Tramp G‘azoda urushni zudlik bilan to‘xtatishni so‘radi
AQSH prezidenti Donald Tramp 22-sentyabr kuni Nyu-Yorkda BMT Bosh Assambleyasining sessiyasida so‘zga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U G‘azo sektoridagi urushni zudlik bilan to‘xtatish va HAMAS tomonidan garovga olingan barcha odamlarni ozod qilishga chaqirdi. Tramp nutqida BMTning ba’zi a’zolari Falastin davlatini tan olishga intilayotganini, bu esa HAMAS uchun katta mukofot bo‘lishini ta’kidladi.
Trampning fikricha, HAMAS tinchlik bo‘yicha takliflarni bir necha bor rad etdi. Endi esa BMT a’zolari mojaroning davom etishini rag‘batlantirgan holda Falastin davlatini bir tomonlama tan olishga harakat qilmoqda.
Bu esa HAMAS terrorchilari tomonidan amalga oshirilgan vahshiyliklarga mukofot bo‘ladi. U ayniqsa 7 oktyabr voqealarini eslatdi.
AQSH prezidenti jahon hamjamiyatini birlashishga chaqirdi. U garovdagilarni zudlik bilan ozod qilishni va G‘azodagi urushni to‘xtatishni talab qildi.
Tramp muzokaralarni boshlash va sulh o‘rnatish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, BMT Bosh Assambleyasi arafasida Buyuk Britaniya, Fransiya, Kanada, Avstraliya va Portugaliya kabi davlatlar Falastin davlatchiligini tan olishga qaror qildi.
Hozirda BMTga a’zo 193 davlatdan 145 dan ortig‘i Falastinni tan olgan. Trampning bayonoti G‘azo sektoridagi vaziyatni barqarorlashtirish va tinchlik o‘rnatish uchun xalqaro hamjamiyatni tezda birlashtirish zarurligini ko‘rsatadi.

Трамп потребовал немедленно прекратить войну в Газе
Президент США Дональд Трамп выступил 22 сентября в Нью-Йорке на сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он призвал немедленно прекратить войну в секторе Газа и освободить всех заложников, взятых ХАМАС. В своей речи Трамп подчеркнул, что некоторые члены ООН стремятся признать государство Палестина, что станет большой наградой для ХАМАС.
По мнению Трампа, ХАМАС неоднократно отвергал предложения о мире. Теперь же члены ООН пытаются односторонне признать государство Палестина, поощряя продолжение конфликта.
Это станет наградой за зверства, совершённые террористами ХАМАС. Он особенно напомнил о событиях 7 октября.
Президент США призвал мировое сообщество к объединению. Он потребовал немедленного освобождения заложников и прекращения войны в Газе.
Трамп подчеркнул необходимость начать переговоры и установить мир. Также накануне Генеральной Ассамблеи ООН такие страны, как Великобритания, Франция, Канада, Австралия и Португалия, приняли решение признать государственность Палестины.
В настоящее время из 193 государств-членов ООН более 145 признали Палестину. Заявление Трампа показывает необходимость быстрого объединения международного сообщества для стабилизации ситуации в секторе Газа и установления мира.