Tayvanda kuchli tayfundan 14 kishi halok bo‘ldi
Tayvanda “Ragasa” nomli kuchli tayfun oqibatida kamida 14 kishi halok bo‘ldi, 120 dan ortiq odam esa yo‘qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kuchli shamol va yomg‘ir ko‘priklar, uylar hamda yo‘llarga katta zarar yetkazdi. Xualien viloyatida suv pastki qavatlarni bosib, ko‘plab binolarga zarar keltirdi.
Gonkongda ham kuchli shamol va yomg‘ir sabab maktablar va do‘konlar vaqtincha yopildi. Shu bilan birga, yuzlab reyslar bekor qilindi va hukumat aholiga uyda qolishni tavsiya qildi.
Xitoyning janubidagi Guangdong provinsiyasida xavf oshgani sababli 370 mingdan ortiq odam evakuatsiya qilindi. Bir necha soat ichida katta miqdorda yomg‘ir yog‘ishi kutilayotgani toshqin xavfini yanada oshirmoqda.
Tayfun avval Filippinning shimoliy orollarida ham zarar yetkazgan. Mutaxassislar uni yilning eng kuchli bo‘roni deb baholamoqda.
Hududdagi aholi va hukumatga yordam ko‘rsatish choralari ko‘rilmoqda. Bu tabiiy ofatning oqibatlarini kamaytirish uchun barcha idoralar va fuqarolar ehtiyot choralarini ko‘rishi muhimdir.

В Тайване от сильного тайфуна погибло 14 человек
В Тайване в результате сильного тайфуна «Рагаса» погибло не менее 14 человек, более 120 человек числятся пропавшими без вести. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сильный ветер и дождь нанесли значительный ущерб мостам, домам и дорогам. В провинции Хуалянь вода затопила нижние этажи и повредила множество зданий.
В Гонконге из-за сильного ветра и дождя временно закрылись школы и магазины. Кроме того, сотни рейсов были отменены, а правительство рекомендовало населению оставаться дома.
В провинции Гуандун на юге Китая из-за возросшей опасности было эвакуировано более 370 тысяч человек. Ожидается сильный дождь в течение нескольких часов, что увеличивает риск наводнений.
Тайфун ранее также нанес ущерб северным островам Филиппин. Специалисты оценивают его как самый сильный шторм года.
Принимаются меры по оказанию помощи населению и властям региона. Для снижения последствий этого природного бедствия важно, чтобы все учреждения и граждане приняли меры предосторожности.