Tramp: Ukraina hududlarini qaytarishi mumkinligi haqida
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina Yevropa Ittifoqi va NATOning yordami bilan bosib olingan barcha hududlarini qaytarib olishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U buni BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuvdan so‘ng Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida bildirdi. Trampning fikricha, Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi harbiy hamda iqtisodiy vaziyatni chuqur tahlil qilgach, Ukraina sabr-toqat va moliyaviy yordam, ayniqsa NATO ko‘magida o‘z hududlarini urushdan oldingi holatga qaytarishi mumkin.
U Rossiyaning 3,5 yillik urushda samarali kurash olib bormaganini aytdi va Rossiya iqtisodiy inqirozga duch kelganini ta’kidladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, hozir Ukraina uchun harakat qilish vaqti kelgan.
Shuningdek, u ikki davlatga ham tinchlik tilab, NATOdan Ukrainaga qurol yetkazib berishda davom etishini istashini bildirdi. AQSH prezidenti so‘zlarini “Hamma uchun omad!” deb yakunladi.

Трамп: Возможность вернуть территории Украины
Президент США Дональд Трамп заявил, что Украина может вернуть все оккупированные территории при поддержке Европейского Союза и НАТО. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил об этом в социальной сети Truth Social после встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. По мнению Трампа, после глубокого анализа военной и экономической ситуации между Украиной и Россией, Украина сможет вернуть свои территории к довоенному состоянию благодаря терпению и финансовой помощи, особенно при поддержке НАТО.
Он отметил, что Россия не вела эффективную борьбу в течение 3,5 лет войны и столкнулась с экономическим кризисом. По словам Трампа, сейчас настало время действовать для Украины.
Также он пожелал мира обеим странам и выразил надежду, что НАТО продолжит поставлять оружие Украине. Президент США завершил свои слова фразой «Удачи всем!».