Xitoy chiqindilarni 2035-yilgacha kamaytiradi
Xitoy dunyoda eng ko‘p issiqxona gazlarini chiqaruvchi davlat hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Si Szinpin Birlashgan Millatlar Tashkilotining yig‘ilishida mamlakat 2035-yilgacha chiqindilarni 7-10 foizga kamaytirishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Bu Xitoyning chiqindilarni qisqartirish bo‘yicha birinchi bor aniq raqam bilan majburiyat olishi hisoblanadi.
Mutaxassislar bu qarorni ijobiy qadam deb baholashmoqda, biroq xalqaro maqsadlarga erishish uchun ko‘rsatkich yetarli emasligini ta’kidlashmoqda. Global haroratni 1,5 darajadan pastda ushlab turish uchun yanada katta darajada chiqindilarni kamaytirish zarur.
Reja asosida Xitoy shamol va quyosh elektr stansiyalarini kengaytirishni davom ettiradi, o‘rmon maydonlarini ko‘paytiradi hamda yangi avtomobillarda asosan elektr transport vositalarini joriy etadi. Mamlakat ayrim ko‘rsatkichlarda oldindan belgilangan muddatdan ilgari natijalarga erishgan.
Shu bilan birga, Xitoy hali ham ko‘mir energiyasiga katta darajada tayanmoqda. Mutaxassislar chiqindilarni sezilarli darajada kamaytirish uchun yanada qat’iy choralar ko‘rilishi lozimligini ta’kidlamoqda.

Китай сократит отходы к 2035 году
Президент Си Цзиньпин на заседании Организации Объединённых Наций заявил, что страна планирует сократить выбросы на 7-10% к 2035 году. Это первый раз, когда Китай берет на себя обязательство по сокращению выбросов с конкретными цифрами.
Эксперты оценивают это решение как положительный шаг, однако подчеркивают, что для достижения международных целей этот показатель недостаточен. Для того чтобы удержать глобальную температуру ниже 1,5 градусов, необходимо значительно большее сокращение выбросов.
Согласно плану, Китай продолжит расширять ветровые и солнечные электростанции, увеличивать площади лесов, а также внедрять преимущественно электрический транспорт в новых автомобилях. Страна уже достигла результатов по некоторым показателям раньше установленного срока.
Вместе с тем, Китай по-прежнему сильно зависит от угольной энергетики. Эксперты отмечают необходимость принятия более строгих мер для значительного сокращения выбросов.