G‘azoda suv inqirozi inson hayotini xavf ostida qoldirmoqda
Bugungi kunda suv eng qimmatli tabiiy resurs hisoblanadi va G‘azoda bir stakan suv uchun inson hayoti qurbon bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turkiya Prezidenti rafiqasi hamda BMTning “Nol chiqindi” bo‘yicha Oliy darajali maslahat kengashi raisi Emina Erdo‘g‘an Nyu-York shahrida Turkiya Atrof-muhit, shahar ishlari va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Nol chiqindi – tomchi-tomchi” ko‘rgazmasida bu muhim masala yuzasidan fikrlarini bildirdi. Erdo‘g‘an ta’kidicha, insoniyat hozirgi kunda suvni genotsid quroli sifatida ishlatilayotgan murakkab va og‘ir davrda yashamoqda.
2023 yilning 7 oktyabridan boshlab Isroil o‘z harbiy hujumlari davomida G‘azoning suv infratuzilmasini maqsadli ravishda vayron qilmoqda. Natijada suv quvurlari, tozalash inshootlari, quduqlar va boshqa infratuzilmalarining 85 foizi faoliyat ko‘rsatmayapti.
Falastinliklar kundalik suv ehtiyojini qondirish uchun uzoq masofalarni piyoda bosib o‘tishga majbur. Ba’zida navbatda turgan paytda raketa zarbalaridan halok bo‘ladilar.
Kichik bolalar og‘irroq suv idishlarini ko‘tarishda qiynalmoqda, bu esa insoniyat vijdoniga katta zarba bo‘lmoqda. Odamlar yaroqsiz suv ichishga majbur bo‘lmoqda.
G‘azoda axloqiy, huquqiy va gumanitar me’yorlar deyarli yo‘qolgan. Bolalar “Ona, kechki ovqatga nima yeymiz?” deb so‘ra olmaydigan sharoitga tushib qolgan.
Axloqiy kompasni yo‘qotgan davlat insoniyat vijdoni bilan kurash boshlagan. Insoniyat bu kurashda mag‘lub bo‘lmasligi kerak, dedi Turkiya birinchi xonimi.
Emina Erdo‘g‘an suv va non qurol sifatida ishlatilmasligi, xalqaro huquq va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat bilan yondashilishi kerakligini ta’kidladi. U adolatli va barqaror dunyo uchun umid bildirdi.
Uning fikricha, bu insoniyatning huquq va qadriyatlarini himoya qilishda muhim qadamdir hamda global adolat yo‘lida katta ahamiyatga ega.

В Газе водный кризис ставит под угрозу жизнь людей
Сегодня вода считается самым ценным природным ресурсом, и в Газе за стакан воды гибнут человеческие жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Супруга президента Турции и председатель Высшего консультативного совета ООН по «нулевым отходам» Эмина Эрдоған в Нью-Йорке на выставке «Нулевые отходы – капля за каплей», организованной Министерством окружающей среды, городского развития и изменения климата Турции, высказала своё мнение по этому важному вопросу. По словам Эрдоған, человечество сейчас живёт в сложный и тяжёлый период, когда вода используется как оружие геноцида.
С 7 октября 2023 года Израиль в ходе своих военных атак целенаправленно разрушает водную инфраструктуру Газы. В результате 85 процентов водопроводов, очистных сооружений, колодцев и другой инфраструктуры не функционируют.
Палестинцы вынуждены преодолевать большие расстояния пешком, чтобы удовлетворить свои ежедневные потребности в воде. Иногда они погибают от ракетных ударов, стоя в очереди.
Маленькие дети испытывают трудности при переноске тяжёлой воды, что является серьёзным ударом по совести человечества. Люди вынуждены пить непригодную воду.
В Газе практически отсутствуют моральные, правовые и гуманитарные нормы. Дети оказались в условиях, когда не могут спросить у матери: «Мама, что мы будем есть на ужин?»
Государство, потерявшее моральный компас, начало борьбу с совестью человечества. Человечество не должно проиграть в этой борьбе, сказала первая леди Турции.
Эмина Эрдоған подчеркнула, что вода и хлеб не должны использоваться как оружие, необходимо уважать международное право и общечеловеческие ценности. Она выразила надежду на справедливый и устойчивый мир.
По её мнению, это важный шаг в защите прав и ценностей человечества и имеет большое значение на пути к глобальной справедливости.