Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi navbatdagi, ya’ni 19-sanksiya paketini qabul qilish bo‘yicha murakkab jarayonni boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
EUObserver nashrining xabar berishicha, Yevropa Ittifoqining Doimiy vakillar qo‘mitasi elchilari ushbu masalani muhokama qilish uchun 26 sentyabr kuni Bryusselda yig‘iladi. Yangi sanksiya paketi doirasida Yevropa Komissiyasi Rossiya, Hindiston va Xitoy kompaniyalariga nisbatan eksport nazoratini kuchaytirishni taklif qilmoqda.
Bundan tashqari, ayrim kimyoviy moddalar, ruda, metall va tuzlarni eksport qilish taqiqlanishi mumkin. Takliflarda Rossiyaning harbiy-sanoat tarmog‘iga yordam berganlikda gumon qilingan uchinchi davlat kompaniyalariga, jumladan Xitoy firmalariga ham sanksiyalar qo‘llash nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, Rossiyaning “Mir” to‘lov tizimiga chet elda cheklovlar joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, “Rosneft” va “Gazprom neft” kompaniyalari ishtirokidagi barcha operatsiyalarni butunlay taqiqlash hamda Rossiya va boshqa davlatlardagi bir qator banklarga nisbatan cheklovlarni kuchaytirish masalalari ham ko‘rib chiqilmoqda.
Ushbu sanksiyalar Rossiyaning iqtisodiy va harbiy salohiyatini yanada susaytirishga qaratilgan. Yevropa Ittifoqi mamlakatlari orasida sanksiyalarni qabul qilish borasida kelishuvga erishish uchun muzokaralar davom etmoqda.

Европейский союз готовит новые санкции против России
Европейский союз переживает сложный процесс принятия очередного, 19-го пакета санкций против России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания EUObserver, комитет постоянных представителей Европейского союза соберется 26 сентября в Брюсселе для обсуждения этого вопроса. В рамках нового пакета санкций Европейская комиссия предлагает усилить экспортный контроль в отношении компаний из России, Индии и Китая.
Кроме того, может быть введен запрет на экспорт некоторых химических веществ, руды, металлов и соли. В предложениях также предусматривается применение санкций к компаниям третьих стран, подозреваемым в поддержке российского военно-промышленного комплекса, включая китайские фирмы.
Также планируется введение ограничений за рубежом на платежную систему России «Мир». Кроме того, рассматривается полный запрет всех операций с компаниями «Роснефть» и «Газпром нефть», а также ужесточение ограничений в отношении ряда банков в России и других странах.
Эти санкции направлены на дальнейшее ослабление экономического и военного потенциала России. Переговоры между странами Европейского союза продолжаются с целью достижения согласия по принятию санкций.