Qirg‘izistonda parlament muddatidan avval tarqatildi
Qirg‘izistonda qonun chiqaruvchi organning kelajagi bilan bog‘liq muhim qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, parlament deputatlari muddatidan avval uni tarqatish haqidagi qonunni ovozga qo‘yib, bir ovozdan ma’qullashdi. Parlament raisi Nurlanbek Turg‘unbek uuli bu qaror 2026 yil noyabr oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan parlament saylovlari bilan 2027 yil yanvarida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan prezident saylovlari orasidagi vaqtni moslashtirish maqsadida qabul qilinganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, yangi parlament saylovlari qachon o‘tkazilishi haqida hozircha aniq ma’lumot berilmagan. Ushbu qaror mamlakat siyosiy jarayonlariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Qirg‘iziston fuqarolari va siyosiy faollar bu yangilikni diqqat bilan kuzatmoqda. Keyingi paytlarda saylovlar bilan bog‘liq qo‘shimcha ma’lumotlar e’lon qilinishi kutilmoqda.

В Кыргызстане парламент распущен досрочно
В Кыргызстане принято важное решение, касающееся будущего законодательного органа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных средств массовой информации, депутаты парламента единогласно проголосовали за закон о досрочном роспуске парламента. Спикер парламента Нурланбек Тургунбек уулу подчеркнул, что это решение принято с целью согласования времени между парламентскими выборами, запланированными на ноябрь 2026 года, и президентскими выборами, которые ожидаются в январе 2027 года.
Вместе с тем, точная дата проведения новых парламентских выборов пока не сообщается. Ожидается, что это решение повлияет на политические процессы в стране.
Граждане Кыргызстана и политические активисты внимательно следят за этой новостью. В ближайшее время ожидается публикация дополнительной информации, связанной с выборами.