Tramp Zelenskiy bilan uzoq masofali qurollarni muhokama qildi
The Wall Street Journal nashrining xabar berishicha, AQSh prezidenti Donald Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuvda Kiyevning uzoq masofaga mo‘ljallangan qurollardan foydalanishiga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilish imkoniyatini ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, u bu borada aniq va’da bermagan. Uchrashuv davomida Zelenskiy Trampdan uzoq masofali qurollarni ko‘proq taqdim etishni va ulardan foydalanishga qo‘yilgan cheklovlarni olib tashlashni so‘ragan.
Manbalarga ko‘ra, Tramp bu taklifga qarshi emasligini aytgan, ammo hech qanday majburiyat olmagan. Pentagon esa bahordan boshlab Ukrainaga berilgan ATACMS raketalari va boshqa qurollardan foydalanishga bir qator cheklovlar joriy qilgan.
Pentagon kotibi Pit Xegset va uning o‘rinbosari Elbrij Kolbi mazkur cheklovlarni qayta ko‘rib chiqish bilan shug‘ullanmoqda. Ushbu jarayon davomida AQSh rasmiylari Ukrainaga harbiy yordamni kengaytirish masalasini diqqat bilan ko‘rib chiqmoqda.
Bunday qarorlar hududiy xavfsizlik va xalqaro siyosat nuqtai nazaridan muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, uzoq masofali qurollarning yetkazilishi Ukrainaga harbiy imkoniyatlarini oshirishga yordam beradi, ammo bu masalada ehtiyotkorlik bilan harakat qilish zarur.

Трамп обсудил с Зеленским дальнобойное оружие
По сообщению издания The Wall Street Journal, президент США Дональд Трамп на встрече с президентом Украины Владимиром Зеленским выразил готовность рассмотреть возможность снятия ограничений на использование Киевом дальнобойного оружия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако он не дал конкретных обещаний по этому поводу. Во время встречи Зеленский попросил Трампа предоставить больше дальнобойного оружия и снять ограничения на его использование.
По данным источников, Трамп не возражал против этого предложения, но не взял на себя никаких обязательств. Пентагон с весны ввёл ряд ограничений на использование ракет ATACMS и другого оружия, поставляемого Украине.
Госсекретарь Пентагона Пит Хегсет и его заместитель Элбридж Колби занимаются пересмотром этих ограничений. В ходе этого процесса официальные лица США внимательно рассматривают вопрос расширения военной помощи Украине.
Такие решения имеют важное значение с точки зрения региональной безопасности и международной политики. Кроме того, поставка дальнобойного оружия поможет Украине повысить свои военные возможности, однако в этом вопросе необходимо действовать осторожно.