Qozog‘iston raqamli davlatga to‘liq o‘tmoqda
Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar endilikda mavhum kelajak emas, balki kundalik hayotning ajralmas qismiga aylandi. Bu haqda Qozog‘istonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Beybut Atamqulov Toshkentda o‘tkazilgan davra suhbatida so‘zlab berdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning yetakchi ekspertlari, tahlilchilari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Unda Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning 2025-yil 8-sentyabrda xalqqa yo‘llagan murojaati batafsil muhokama qilindi.
Murojaatda mamlakat taraqqiyoti uchun muhim yo‘nalishlar belgilab berilgan, xususan, sun’iy intellekt sohasi strategik ustuvor vazifa sifatida ko‘rsatildi. Elchi Atamqulov ta’kidlaganidek, davlat rahbari uch yil ichida Qozog‘istonni to‘liq raqamli davlatga aylantirishni maqsad qilgan.
Shu maqsadda maxsus Sun’iy intellekt va raqamli taraqqiyot vazirligi tashkil etildi hamda Raqamli taraqqiyot kodeksi qabul qilindi. Yangi vazirlik faoliyat boshlagan va birinchi loyihalarni amalga oshirmoqda.
Qozog‘istonda yaqinda mamlakat tarixidagi birinchi superkompyuter ishga tushirildi. Milliy bank esa tengega bog‘langan ilk qozoq steyblkoinini muomalaga kiritdi.
Bu raqamli aktivlar ekotizimini shakllantirishda muhim qadam hisoblanadi. Olmaota viloyatidagi Alatau City loyihasi doirasida esa yangi shahar aqlli texnologiyalar asosida barpo etilmoqda va u mamlakatning ilk raqamli shahriga aylanishi rejalashtirilgan.
Murojaatda belgilangan vazifalar zamonaviy dunyodagi tezkor o‘zgarishlarga mos kelishi va mintaqadagi davlatlar maqsadlari bilan uyg‘unligi ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekistonda ham sun’iy intellektning milliy modeli ishlab chiqilayotgani, davlat dasturlari samarali amalga oshirilayotgani ikki davlat o‘rtasida raqamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga imkon yaratadi.
Central Asian Innovation Hubs platformasi faoliyat yuritmoqda, Astana Hub va IT Park Uzbekistan hamkorligidagi loyihalar orqali xalqaro startaplar amalga oshirilmoqda. Davra suhbatida Markaziy Osiyo mintaqasi bugun integratsiyaning yangi bosqichiga kirayotgani, kelgusida farovonlik va barqarorlik uchun mustahkam asos yaratilayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, Qozog‘iston rahbarining xalqqa murojaatlari mamlakat siyosiy hayotida an’anaga aylangani eslatildi. Bu murojaatlar jamiyatda muhim o‘zgarishlarga turtki bo‘lib xizmat qilmoqda.
Raqamli transformatsiya va sun’iy intellekt sohasidagi sa’y-harakatlar Qozog‘istonning kelajakdagi taraqqiyotida muhim rol o‘ynaydi.

Казахстан полностью переходит к цифровому государству
Искусственный интеллект и цифровые технологии теперь не абстрактное будущее, а неотъемлемая часть повседневной жизни. Об этом рассказал чрезвычайный и полномочный посол Казахстана в Узбекистане Бейбут Атамкулов на круглом столе, прошедшем в Ташкенте.
Встреча собрала ведущих экспертов, аналитиков и представителей средств массовой информации Узбекистана. На ней подробно обсуждалось обращение президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева к народу от 8 сентября 2025 года.
В обращении определены важные направления развития страны, в частности, сфера искусственного интеллекта обозначена как стратегический приоритет. Как подчеркнул посол Атамкулов, глава государства поставил цель за три года полностью превратить Казахстан в цифровое государство.
В этой связи был создан специальный Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития, а также принят Кодекс цифрового развития. Новое министерство начало свою деятельность и реализует первые проекты.
В Казахстане недавно запущен первый в истории страны суперкомпьютер. Национальный банк ввел в обращение первый казахский стейблкоин, привязанный к тенге.
Это важный шаг в формировании экосистемы цифровых активов. В рамках проекта Alatau City в Алматинской области строится новый город на основе умных технологий, который планируется сделать первым цифровым городом страны.
В обращении отмечается, что поставленные задачи соответствуют быстрым изменениям в современном мире и гармонируют с целями стран региона. Также подчеркивается, что в Узбекистане разрабатывается национальная модель искусственного интеллекта, государственные программы эффективно реализуются, что создает возможности для дальнейшего развития цифрового сотрудничества между двумя странами.
Платформа Central Asian Innovation Hubs функционирует, через проекты в сотрудничестве Astana Hub и IT Park Uzbekistan реализуются международные стартапы. На круглом столе было отмечено, что регион Центральной Азии сегодня вступает в новую фазу интеграции, создавая прочную основу для будущего благополучия и стабильности.
Также напомнили, что обращения руководителя Казахстана к народу стали традицией в политической жизни страны. Эти обращения служат стимулом для важных изменений в обществе.
Усилия в области цифровой трансформации и искусственного интеллекта сыграют важную роль в будущем развитии Казахстана.