Moldovada parlament saylovlari ertalab boshlandi
Moldova Respublikasida mahalliy vaqt bilan soat 07:00 da parlament saylovlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy saylov komissiyasining ma’lumotiga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab jami 1961 ta ovoz berish uchastkasi faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, xorijda 301 ta saylov punkti tashkil etilgan bo‘lib, ularning ovoz berish vaqti joylashuvga qarab belgilanadi.
Ushbu saylovda amaldagi prezident Mayya Sandu yetakchiligidagi Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish tarafdori “Harakat va birdamlik” partiyasi uchta rossiyaparast siyosiy kuchga qarshi kurashmoqda. Rossiyaparast kuchlar orasida “Vatanparvarlar” bloki, “Alternativa” bloki va “Bizning partiyamiz” partiyasi mavjud.
Bundan tashqari, saylovdan oldin yana ikki partiya ro‘yxatdan chiqarilgan. Prezident Mayya Sandu o‘z murojaatida saylovning mamlakat uchun muhimligini ta’kidlab, parlamentning kelajak taqdirini belgilashda asosiy rol o‘ynashini bildirdi.

В Молдове утром начались парламентские выборы
В Республике Молдова в 07:00 по местному времени начались парламентские выборы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центральной избирательной комиссии, по всей стране функционирует всего 1961 избирательный участок. Также за рубежом организовано 301 избирательный пункт, время голосования в которых определяется в зависимости от местоположения.
На этих выборах партия «Действие и солидарность», выступающая за присоединение к Европейскому союзу и возглавляемая действующим президентом Майей Санду, борется против трёх пророссийских политических сил. Среди пророссийских сил представлены блок «Патриоты», блок «Альтернатива» и партия «Наша партия».
Кроме того, перед выборами были сняты с регистрации ещё две партии. Президент Майя Санду в своём обращении подчеркнула важность выборов для страны, отметив, что парламент сыграет ключевую роль в определении будущей судьбы страны.
Она заявила, что вопрос членства в Европейском союзе является самым актуальным. Также было сообщено, что Кремль выделил сотни миллионов евро на финансирование пророссийских партий и покупку голосов.