Raketalar va dronlar asosan Kiyev shahriga yo‘naltirildi. Natijada kamida to‘rt kishi halok bo‘lib, 70 dan ortiq odam jarohat oldi.
Qurbonlar orasida 12 yoshli qiz ham borligi ma’lum qilindi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bu hujumlarni qoralab, Rossiyaning urushni davom ettirish va tinch aholini o‘ldirish niyatida ekanligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab yuzdan ortiq fuqarolik obyektlari vayron qilingan. Kiyevda hamshira va bemor halok bo‘lgan, shuningdek yirik non zavodi, rezina mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxona va ko‘plab uy-joylar zarar ko‘rdi.
Zelenskiy Ukraina tomonidan javob choralarining ko‘rilishini va xalqaro hamjamiyatdan qat’iy choralar kutilayotganini bildirdi. Shu bilan birga, NATO sharqiy chegaradagi mudofaa kuchlarini kuchaytirishini e’lon qildi.

Россия нанесла 12-часовой воздушный удар по Киеву
Россия провела воздушные удары против Украины, продолжавшиеся более 12 часов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ракеты и дроны в основном были направлены на город Киев. В результате по меньшей мере четыре человека погибли, более 70 получили ранения.
Сообщается, что среди жертв есть 12-летняя девочка. Президент Украины Владимир Зеленский осудил эти атаки, подчеркнув, что Россия намерена продолжать войну и убивать мирных жителей.
По его словам, по всей стране было разрушено более ста гражданских объектов. В Киеве погибла медсестра и пациент, а также пострадали крупная хлебозавод, предприятие по производству резиновых изделий и множество жилых домов.
Зеленский заявил о принятии ответных мер Украиной и ожидает решительных действий от международного сообщества. В то же время НАТО объявило о усилении оборонительных сил на восточной границе.