BMTda Isroil nutqi paytida ko‘plab davlatlar zalni tark etdi
BMT Bosh Assambleyasida Benyamin Netanyahu tomonidan so‘zlangan 41 daqiqalik nutqdan ko‘ra, nutq boshlanishi arafasida yuz bergan voqea asosiy e’tiborga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yirik davlatlar va ko‘plab arab mamlakatlari nutq boshlanganda zalni tark etdi yoki umuman yig‘ilishda ishtirok etmadi. Isroil ma’lumotlariga ko‘ra, jami 77 davlat delegatsiyasi nutq davomida yo‘q edi.
Ular qatorida Misr, Iordaniya, Livan, Suriya, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Eron hamda O‘zbekiston ham bor edi. Pokiston vakillari esa zalni tark etib, tashqarida nutqni tinglashgan.
Shu bilan birga, 2020 yilda “Ibrohim kelishuvlari”ga qo‘shilgan Birlashgan Arab Amirliklari va Bahrayn delegatsiyalari nutqni tinglash uchun o‘z o‘rinlarida qoldi. Bu holat G‘azodagi urush va G‘arb sohilidagi hududlarni anneksiya qilish haqidagi chaqiriqlarga qaramay yuz berdi.
Ko‘plab ommaviy axborot vositalari zalning bo‘sh qolgan suratlarini asosiy xabar sifatida yoritdi. Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy ham ushbu suratlarni tarqatib, Isroilni “eng nafratli va yakkalangan rejim” deb atadi.
Ushbu voqea xalqaro siyosatda katta munozaralarga sabab bo‘ldi va BMTdagi munosabatlarning qanchalik murakkab ekanligini ko‘rsatdi.

Многие страны покинули зал во время выступления Израиля в ООН
На Генеральной Ассамблее ООН больше внимания привлекло событие, произошедшее накануне начала 41-минутной речи Беньямина Нетаньяху, чем сама речь. Об этом сообщает Zamin.uz.
Крупные государства и многие арабские страны покинули зал в начале выступления или вовсе не участвовали в заседании. По данным Израиля, в ходе речи отсутствовали делегации 77 стран.
Среди них были Египет, Иордания, Ливан, Сирия, Саудовская Аравия, Турция, Иран, а также Узбекистан. Представители Пакистана покинули зал и слушали речь снаружи.
В то же время делегации Объединённых Арабских Эмиратов и Бахрейна, присоединившихся в 2020 году к «Соглашениям Авраама», остались на своих местах, чтобы слушать речь. Это произошло несмотря на призывы к войне в Газе и аннексии территорий на Западном берегу.
Многие СМИ освещали фотографии пустого зала как основную новость. Верховный лидер Ирана Али Хаменеи также распространил эти снимки, назвав Израиль «самым ненавистным и изолированным режимом».
Это событие вызвало большие споры в международной политике и показало, насколько сложны отношения в ООН.