Kopengenda Yevropa dron xavfsizligi muhokamasi bo‘ldi
Sammit davomida “dron devori” loyihasi muhokama qilindi. Polsha, Estoniya, Buyuk Britaniya, Shvetsiya, AQSh va boshqa mamlakatlar dronlarga qarshi qo‘shma mudofaa tizimini yaratishni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Shuningdek, Germaniya ham Kopengenga harbiy kemani yubordi. Daniya va Shvetsiya rahbarlari Rossiyani Yevropaning asosiy xavfi sifatida belgiladi.
NATO bosh kotibi Mark Rutte Yevropa osmonini himoya qilish zarurligini ta’kidladi. Uchrashuvda Yevropa mudofaasini mustahkamlash va Ukrainaga yordam ko‘rsatish masalalari ham muhokama qilindi.
Bu yig‘ilish Yevropada xavfsizlikni oshirish va yangi tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish uchun muhim qadam bo‘ldi. Rahbarlar kelgusida ham hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

В Копенгагене состоялось обсуждение безопасности дронов в Европе
На нем Дания решила усилить меры безопасности в стране и временно запретить полеты дронов. Эта мера была введена из-за инцидентов с дронами, произошедших на прошлой неделе.
Во время саммита обсуждался проект «дроновой стены». Польша, Эстония, Великобритания, Швеция, США и другие страны выразили поддержку созданию совместной системы обороны против дронов.
Кроме того, Германия направила военный корабль в Копенгаген. Лидеры Дании и Швеции обозначили Россию как основную угрозу для Европы.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте подчеркнул необходимость защиты европейского неба. На встрече также обсуждались вопросы укрепления обороны Европы и оказания помощи Украине.
Это собрание стало важным шагом для повышения безопасности в Европе и совместной борьбы с новыми угрозами. Лидеры заявили о готовности продолжать сотрудничество в будущем.