AQSH prezidenti Donald Tramp Shimoliy va Janubiy Koreya o‘rtasidagi quroldan xoli hududda KXDR yetakchisi Kim Chen In bilan uchrashishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Yaponiyaning Nikkei Asia nashri ma’lumot berdi. Trampning Osiyo mamlakatlariga, jumladan Malayziya, Yaponiya va Janubiy Koreyaga tashrifi davomida bir qator uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
U Hindiston bosh vaziri Narendra Modi bilan Rossiya neftini sotib olish masalasini muhokama qiladi. Shuningdek, Osiyo-Tinch okeani iqtisodiy hamkorligi tashkiloti sammitida Xitoy raisi Si Szinpin bilan muzokaralar olib borishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Tramp Yaponiyaning yangi saylanadigan bosh vaziri bilan ham uchrashadi. Yonhap agentligining xabar berishicha, AQSH prezidenti KXDR yetakchisi bilan hech qanday oldingi shartlarsiz muzokaralar o‘tkazishga tayyor ekanligini bildirdi.
Ushbu uchrashuvlar mintaqadagi tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Трамп готов к встрече с Ким Чен Ыном
Президент США Дональд Трамп может встретиться с лидером КНДР Ким Чен Ыном в демилитаризованной зоне между Северной и Южной Кореей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает японское издание Nikkei Asia. Во время визита Трампа в азиатские страны, включая Малайзию, Японию и Южную Корею, запланировано проведение ряда встреч.
Он обсудит с премьер-министром Индии Нарендрой Моди покупку российской нефти. Также ожидается, что на саммите Организации экономического сотрудничества Азиатско-Тихоокеанского региона он проведет переговоры с председателем Китая Си Цзиньпином.
Кроме того, Трамп встретится с новым избранным премьер-министром Японии. По сообщению агентства Yonhap, президент США заявил о готовности вести переговоры с лидером КНДР без каких-либо предварительных условий.
Эти встречи рассматриваются как важный шаг, направленный на укрепление мира и безопасности в регионе.