Tramp Shimoliy Koreya yetakchisi bilan uchrashishi mumkin
Bu ma’lumot Yaponiyaning Nikkei Asia nashri tomonidan e’lon qilindi. Tramp Malayziya, Yaponiya va Janubiy Koreyaga tashrif buyurib, bir qator muhim uchrashuvlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Uning dasturida Hindiston bosh vaziri Narendra Modi bilan Rossiyadan neft sotib olish masalalari bo‘yicha muzokaralar, shuningdek, Osiyo-Tinch okeani iqtisodiy hamkorligi tashkiloti sammitida Xitoy rahbari Si Szinpin bilan uchrashuvlar bor. Bundan tashqari, Yaponiyaning yangi saylanadigan bosh vaziri bilan ham uchrashuv rejalashtirilgan.
Yonhap agentligi manbalariga ko‘ra, Tramp Kim Chen In bilan muzokaralar o‘tkazishga tayyorligini bildirgan, hatto aniq shartlarsiz ham uchrashishga tayyorligi aytilmoqda. Tramp o‘zining birinchi prezidentlik davrida Kim Chen In bilan uch marta uchrashgan va bu uchrashuvlar Koreya yarimorolida vaziyatni barqarorlashtirishga yordam bergan.
Oq uy manbasi shuni ta’kidladiki, muzokaralarning natijalariga qaramay, AQSHning Shimoliy Koreyaga nisbatan siyosati o‘zgarmagan. Tramp va Kim Chen In uchrashuvi mintaqaviy geosiyosiy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin, chunki ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar butun Osiyo-Tinch okeani hududi uchun muhimdir va keyingi yillardagi siyosiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin.
AQSH prezidentining Osiyo davlatlariga tashrifi xalqaro siyosatda yangi yo‘nalishlarni belgilash, shuningdek, mamlakatlarning ichki iqtisodiy va siyosiy manfaatlariga ta’sir ko‘rsatish imkoniyatlarini yaratishi kutilmoqda.

Трамп может встретиться с лидером Северной Кореи
Появились сообщения о том, что президент США Дональд Трамп в рамках своего ближайшего визита в страны Азии может встретиться с лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном в демилитаризованной зоне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована японским изданием Nikkei Asia. Трамп планирует посетить Малайзию, Японию и Южную Корею, где проведет ряд важных встреч.
В его программе запланированы переговоры с премьер-министром Индии Нарендрой Моди по вопросам закупки нефти из России, а также встречи с лидером Китая Си Цзиньпином на саммите Организации экономического сотрудничества Азиатско-Тихоокеанского региона. Кроме того, запланирована встреча с новым избранным премьер-министром Японии.
По данным агентства Yonhap, Трамп выразил готовность провести переговоры с Ким Чен Ыном, даже без конкретных условий, и готов к встрече. В первый срок своего президентства Трамп встречался с Ким Чен Ыном три раза, и эти встречи способствовали стабилизации ситуации на Корейском полуострове.
Источник из Белого дома подчеркнул, что независимо от результатов переговоров политика США в отношении Северной Кореи не изменилась. Встреча Трампа и Ким Чен Ына может иметь региональное геополитическое значение, поскольку отношения между двумя странами важны для всего Азиатско-Тихоокеанского региона и могут стать причиной политических изменений в ближайшие годы.
Ожидается, что визит президента США в азиатские страны определит новые направления в международной политике, а также создаст возможности для влияния на внутренние экономические и политические интересы стран.