Putin Trampning «qog‘oz yo‘lbars» fikrini rad etdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin «Valday» xalqaro munozara klubining yig‘ilishida Amerika Qo‘shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Trampning Rossiya haqida aytgan «qog‘oz yo‘lbars» degan so‘zlariga javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Putin Trampning bu fikrini noto‘g‘ri deb hisoblab, Rossiyaning haqiqiy holatini tahlil qildi. U Trampning bayonotidagi qarashlarga zid ravishda, agar Rossiya haqiqatan NATOga qarshi harakat qilayotgan bo‘lsa, jamoatchilikning bu boradagi fikri qanday bo‘lishi kerakligini so‘radi.
Putin ta’kidlashicha, Rossiya uzoq yillar davomida Ukraina bilan emas, balki deyarli barcha NATO a’zolari bilan ziddiyatda bo‘lgan. Agar Rossiya NATO bilan urushayotgan bo‘lsa va shu bilan birga o‘z pozitsiyasini mustahkamlab borayotgan bo‘lsa, NATO haqida aytilayotgan tanqidlar mantiqsiz hisoblanadi.
Prezident Rossiyaning jahon maydonidagi nufuzi va siyosiy harakatlarini aniq va asosli ravishda himoya qildi. Shuningdek, Putin Trampning «qog‘oz yo‘lbars» degan iborasini istehzo bilan aytilgan so‘z deb baholadi va bunday fikrlar Rossiyani harbiy kuchidan mahrum qilishga undashi kerak emasligini ta’kidladi.
U shunday dedi: «U hamsuhbatiga “Bu qog‘oz yo‘lbars-ku”, dedi. Keyin nima bo‘ladi?
Unda boringlar va qog‘oz yo‘lbarsni yo‘q qilinglar. Lekin hammasi boshqacha kechmoqda.» Rossiya prezidentining bu javobi 23 sentyabr kuni Donald Trampning Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida yozgan so‘zlariga birinchi ommaviy munosabat bo‘ldi.
Tramp Rossiyaning Ukrainadagi harakatlari muvaffaqiyatsiz bo‘lishini, chunki Rossiya «qog‘oz yo‘lbars»ga aylanganini ta’kidlagan edi. Putin esa bunday fikrlarni noto‘g‘ri va hozirgi dunyo siyosatiga mos kelmaydigan so‘zlar deb baholadi.
Shuningdek, Putinning so‘zlari Rossiyaning iqtisodiy holati va sanksiyalar muammolariga ham taalluqli bo‘ldi. Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov aytdi: «Rossiya qog‘oz yo‘lbars emas, balki kuchli va barqaror davlatdir.» Peskovning fikricha, Rossiyaning iqtisodiy qiyinchiliklari mavjud bo‘lsa-da, ular sanksiyalar va global beqarorlikdan kelib chiqqan.
Ushbu maqola nafaqat xalqaro siyosatdagi yangi holatlarni yoritadi, balki Rossiyaning hozirgi tashqi siyosatidagi yo‘nalishini ham tahlil qilish imkonini beradi.

Путин отверг мнение Трампа о «бумажном тигре»
Президент России Владимир Путин на заседании международного дискуссионного клуба «Валдай» ответил на слова бывшего президента США Дональда Трампа о России, назвавшей её «бумажным тигром». Об этом сообщает Zamin.uz.
Путин посчитал мнение Трампа ошибочным и проанализировал реальное положение России. Вопреки взглядам, высказанным в заявлении Трампа, он спросил, каким должно быть общественное мнение, если Россия действительно действует против НАТО.
Путин подчеркнул, что Россия на протяжении многих лет конфликтовала не с Украиной, а практически со всеми членами НАТО. Если Россия воюет с НАТО и при этом укрепляет свои позиции, то критика в адрес НАТО является нелогичной.
Президент чётко и обоснованно защитил влияние и политические действия России на мировой арене. Также Путин оценил выражение Трампа «бумажный тигр» как ироничное и подчеркнул, что такие мнения не должны побуждать к лишению России военной мощи.
Он сказал: «Он своему собеседнику сказал: „Это бумажный тигр“. А что дальше?
Тогда идите и уничтожайте бумажного тигра. Но всё происходит иначе.» Ответ президента России стал первой массовой реакцией на слова Дональда Трампа, опубликованные 23 сентября в социальной сети Truth Social.
Трамп утверждал, что действия России в Украине будут неудачными, поскольку Россия превратилась в «бумажного тигра». Путин же оценил такие высказывания как ошибочные и не соответствующие современной мировой политике.
Кроме того, слова Путина касались экономического положения России и проблем с санкциями. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил: «Россия — не бумажный тигр, а сильное и стабильное государство». По мнению Пескова, несмотря на экономические трудности, они вызваны санкциями и глобальной нестабильностью.
Эта статья не только освещает новые ситуации в международной политике, но и позволяет проанализировать направление современной внешней политики России.