Toyoake shahri yoshlar uchun mobil cheklov joriy qildi
Yaponiyaning Toyoake shahrida 2023-yil 1-oktyabrdan boshlab aholiga kuniga ikki soatgacha mobil telefon, planshet, o‘yin qurilmalari va kompyuterlardan foydalanishga ruxsat berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu cheklov maktab o‘quvchilari orasida mobil qurilmalarga qaramlikning ortishi sababli joriy etildi. Shahar meri Masafumi Kuoki bu qarorni yoshlar orasida texnologiyalarga bo‘lgan qaramlikni kamaytirish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish maqsadida qabul qilinganini ta’kidladi.
Shahar hokimi yangi cheklovning simvolik ahamiyatga ega ekanini aytdi. Qarorning ijrosini nazorat qilish yoki jarima qo‘yish rejalashtirilmagan.
Asosiy maqsad — aholining texnologiyalardan foydalanish vaqtini samarali tashkil qilish va ortiqcha vaqt sarflashning oldini olishdir. Shuningdek, aholiga texnologiyalardan sog‘lom darajada foydalanish va har kuni vaqtini to‘g‘ri taqsimlash bo‘yicha tavsiyalar berilmoqda.
Ushbu chora yoshlar orasida texnologiyalarga bo‘lgan qaramlikni kamaytirishga, shu bilan birga ularning ruhiy va jismoniy salomatligini yaxshilashga xizmat qiladi. Toyoake shahri tajribasi boshqa hududlarda ham o‘rganilishi mumkin bo‘lgan muhim ijtimoiy tashabbusdir.

Город Тойоаке ввел мобильные ограничения для молодежи
В городе Тойоаке в Японии с 1 октября 2023 года жителям разрешено использовать мобильные телефоны, планшеты, игровые устройства и компьютеры не более двух часов в день. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это ограничение введено из-за увеличения зависимости от мобильных устройств среди школьников. Мэр города Масафуми Куоки подчеркнул, что это решение принято с целью снижения зависимости молодежи от технологий и пропаганды здорового образа жизни.
Городской глава отметил символическое значение нового ограничения. Контроль за исполнением решения или наложение штрафов не планируется.
Основная цель — эффективно организовать время использования технологий населением и предотвратить чрезмерные затраты времени. Также населению даются рекомендации по здоровому использованию технологий и правильному распределению времени каждый день.
Эта мера направлена на снижение зависимости молодежи от технологий, а также на улучшение их психического и физического здоровья. Опыт города Тойоаке является важной социальной инициативой, которую можно изучить и в других регионах.