Hindistonda chaqaloqni tiriklayin ko‘mishdan qutqarildi
Hindistonda ota-ona uch kunlik chaqaloqni tiriklayin ko‘mishga uringan, ammo mahalliy aholi bolani qutqarishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Times of India nashri xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, bolaning otasi davlat maktabida o‘qituvchi bo‘lib ishlagan va qonun bo‘yicha unga ikkita farzanddan ortiq bo‘lishi taqiqlangan edi.
To‘rtinchi farzandining tug‘ilishi esa uning ishdan bo‘shatilishiga olib kelishi mumkin edi. Shuning uchun ota-ona chaqaloqni o‘rmonga olib borib, toshlar ostiga yashirishga uringan.
Qishloq aholisi bolaning yig‘lash ovozini eshitib, darhol toshlarni olib tashlagan va uni qutqarib qolgan. Keyinchalik chaqaloq shifoxonaga yetkazilgan.
Politsiya ota va onani hibsga olgan. Ma’lum qilinishicha, ular uchinchi farzandining tug‘ilishini ham hokimiyatdan yashirgan.
Bundan oldin Uttar-Pradesh shtatida tiriklayin ko‘milgan 20 kunlik qizaloq og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizilgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Ushbu chaqaloqni chorvador tasodifan topgan.
U echkilarni o‘tlatib yurganda yer ostidan chiqqan yig‘lash ovozini eshitib, ovoz yo‘nalishi bo‘ylab borganida yer ustida chaqaloqning kichik qo‘llarini ko‘rgan. Shundan so‘ng mahalliy aholi va politsiyaga xabar berilgan va bolani tuproq ostidan chiqarib olganlar.
Bu voqealar jamiyatda ota-ona mas’uliyati, bolalar huquqlari va qonunlarga rioya qilish muhimligini yana bir bor eslatmoqda.

В Индии спасли ребенка от живого захоронения
В Индии родители пытались похоронить живым трехдневного младенца, но местные жители смогли спасти ребенка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание The Times of India. Известно, что отец ребенка работал учителем в государственной школе, и по закону ему было запрещено иметь более двух детей.
Рождение четвертого ребенка могло привести к увольнению с работы. Поэтому родители попытались увести младенца в лес и спрятать под камнями.
Жители деревни, услышав плач ребенка, сразу же убрали камни и спасли его. Позже младенца доставили в больницу.
Полиция арестовала отца и мать. Сообщается, что они также скрыли рождение третьего ребенка от властей.
Ранее в штате Уттар-Прадеш сообщалось о 20-дневной девочке, которую похоронили заживо и которая была госпитализирована в тяжелом состоянии. Эту девочку случайно нашел пастух.
Когда он пас коз, он услышал плач, исходящий из-под земли, и, следуя за звуком, увидел на поверхности маленькие руки ребенка. После этого местные жители и полиция были уведомлены, и ребенка извлекли из-под земли.
Эти события вновь напоминают обществу о важности ответственности родителей, правах детей и соблюдении законов.