Ushbu qaror “Free Iran” telegram kanali orqali e’lon qilindi. Baxonerning so‘zlariga ko‘ra, hijobga oid qonun loyihasi endilikda huquqiy kuchga ega emas va amalda qo‘llanmaydi.
U hijob kiyishning majburiy emasligini ta’kidladi, shuningdek, bu borada jarima yoki boshqa huquqiy oqibatlar qo‘llanmasligini bildirdi. Politsiya ham ushbu o‘zgarish haqida xabardor qilingan.
Bu bayonot Eron jamiyatida hijob masalasi bo‘yicha uzoq davom etgan ijtimoiy munozaralar va bahslar fonida berildi. Endi mamlakat tarixida ilk bor hijob kiyish shaxsiy tanlov sifatida qabul qilinadi.
Har bir ayol o‘z xohishiga ko‘ra hijob taqish yoki taqmaslikni tanlashi mumkin. Ushbu o‘zgarish Eronning huquqiy va ijtimoiy tizimida muhim tarixiy qadam sifatida baholanmoqda.
Bu qaror shaxsiy erkinlik va tanlovni hurmat qilish tamoyilini yanada mustahkamlaydi hamda jamiyatda tenglik va huquqiy adolatni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Иран отменил обязательное ношение хиджаба
Член Совета по целесообразности Мухаммадризо Бахонер сообщил о приостановке исполнения закона об обязательном ношении хиджаба в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было объявлено через телеграм-канал «Free Iran». По словам Бахонера, законопроект о хиджабе теперь не имеет юридической силы и фактически не применяется.
Он подчеркнул, что ношение хиджаба не является обязательным, а также что штрафы или другие юридические последствия в этом отношении не будут применяться. Полиция также была проинформирована об этих изменениях.
Это заявление было сделано на фоне долгих общественных дискуссий и споров в иранском обществе по вопросу хиджаба. Теперь в истории страны впервые ношение хиджаба признаётся личным выбором.
Каждая женщина может самостоятельно решать, носить хиджаб или нет. Эти изменения оцениваются как важный исторический шаг в правовой и социальной системе Ирана.
Это решение укрепляет принцип уважения личной свободы и выбора, а также способствует развитию равенства и правосудия в обществе.