Trump G‘azodagi urushni tez to‘xtatishni so‘radi
AQSh prezidenti Donald Trump G‘azodagi urushni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralarni tezlashtirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dushanba kuni Misr poytaxti Qohirada Hamas va Isroil o‘rtasida bilvosita tinchlik muzokaralari boshlanishi kutilmoqda. Ushbu muzokaralar G‘azodagi ikki yillik urushni yakunlash yo‘lida muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Hamas AQSh tomonidan taklif qilingan 20 bandli rejaning ayrim qismlarini qabul qilgan, biroq qurolsizlanish va G‘azoni boshqarish masalalarida kelishuvga erisha olmadi. Prezident Trump muzokaralar samarali kechayotganini ta’kidlab, vaqtni bekor ketkazmaslikni so‘radi.
Shu bilan birga, Isroil havo hujumlari davom etmoqda. G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi bir sutka ichida 65 kishi halok bo‘lgan.
Hamas va Isroil delegatsiyalari Qohirada bo‘lib o‘tadigan muzokaralarga tayyorlanmoqda va bu jarayon urushni to‘xtatishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Трамп призвал к скорейшему прекращению войны в Газе
Президент США Дональд Трамп призвал ускорить переговоры о прекращении войны в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В понедельник в Каире, столице Египта, ожидается начало косвенных мирных переговоров между Хамасом и Израилем. Эти переговоры рассматриваются как важный шаг на пути к завершению двухлетней войны в Газе.
Хамас принял некоторые части 20-пунктного плана, предложенного США, однако не удалось достичь соглашения по вопросам разоружения и управления Газой. Президент Трамп подчеркнул, что переговоры проходят эффективно и призвал не терять время зря.
В то же время воздушные удары Израиля продолжаются. По данным Министерства здравоохранения Газы, за последние сутки погибло 65 человек.
Делегации Хамаса и Израиля готовятся к переговорам в Каире, которые считаются важными для прекращения войны.