Tramp Kaliforniyadan Portlendga gvardiya yubordi
AQSh prezidenti Donald Tramp Kaliforniyadan milliy gvardiya qo‘shinlarini Portlend shahriga yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud tomonidan Portlendga Milliy Gvardiyani yuborish talabining rad etilishiga qaramay, bu qaror amalga oshirildi. Kaliforniya gubernatori Gavin Newsom ushbu harakatni vakolatni suiiste’mol qilish deb hisoblab, sudga murojaat qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi.
Milliy gvardiya qo‘shinlari immigratsiya xodimlari va federal ishchilarni himoya qilish maqsadida jo‘natilgan. Portlend va boshqa shaharlar, ayniqsa immigratsiya nazorati masalalariga oid noroziliklar kuchaygan hududlar sifatida diqqat markazida turibdi.
Shuningdek, Tramp Chikago shahriga ham 300 nafar milliy gvardiya a’zolarini yuborishga ruxsat berdi. Shtat va hudud rahbarlari prezidentning bu qarorini vakolatni suiiste’mol qilish sifatida baholamoqda.
Ko‘plab shahar aholisi esa ushbu harakatlarga qarshi noroziliklarini bildirgan. Ushbu vaziyat mamlakatda siyosiy bahs-munozaralarni yanada kuchaytirgan.

Трамп отправил гвардию из Калифорнии в Портленд
Президент США Дональд Трамп отправил войска национальной гвардии из Калифорнии в город Портленд. Об этом сообщил Zamin.uz.
Несмотря на отказ суда в требовании отправить Национальную гвардию в Портленд, это решение было реализовано. Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом назвал это действие злоупотреблением полномочиями и заявил о намерении обратиться в суд.
Войска национальной гвардии были направлены для защиты сотрудников иммиграционной службы и федеральных работников. Портленд и другие города находятся в центре внимания как регионы с усилением протестов, связанных с вопросами иммиграционного контроля.
Кроме того, Трамп разрешил отправить 300 членов национальной гвардии в город Чикаго. Руководители штатов и регионов оценивают это решение президента как злоупотребление полномочиями.
Многие жители городов выразили протест против этих действий. Эта ситуация усилила политические споры в стране.