U bu fikrini Fox News telekanaliga bergan intervyusida bildirdi. Rubioning so‘zlariga ko‘ra, agar Vens nomzodlikka qaror qilsa, u Respublika partiyasidan keladigan asosiy da’vogar bo‘ladi.
Rubio Jey Di Vensni o‘zining yaqin do‘sti deb atab, uning faoliyatini yuqori baholadi. Shuningdek, Rubio ta’kidlashicha, Vens hozirgi prezident jamoasida faol ishtirok etib, Donald Trampning siyosiy dasturini amalga oshirishda muhim rol o‘ynamoqda.
So‘nggi oylarda Jey Di Vensning siyosiy kelajagi AQSHda keng muhokama qilinmoqda. Tramp o‘tgan yil avgust oyida uni “Make America Great Again” harakatining eng ehtimoliy vorisi deb atagan.
Reuters va Newsweek kabi nufuzli manbalar ma’lumotlariga ko‘ra, Vens va Rubio Trampdan keyin Respublika partiyasining asosiy nomzodlari sifatida ko‘rilmoqda. Jey Di Vens ilgari agar Trampga nimadir yuz bersa, prezidentlik lavozimini qabul qilishga tayyor ekanini ham bildirgan.
Siyosiy tahlilchilar uning vitse-prezidentlik tajribasi saylovchilar oldidagi obro‘sini oshirishga xizmat qilishini ta’kidlashmoqda. Marko Rubio esa hozircha o‘zini prezidentlikka nomzod sifatida ko‘rmayotganini aytib, Vensni kuchli va istiqbolli siyosatchi deb baholadi.
Shu bilan birga, Respublika partiyasi ichida 2028 yilgi prezidentlik saylovlari uchun dastlabki kurash allaqachon boshlanganligi ko‘zga tashlanmoqda.

Rubio: Джей Ди Венс главный кандидат на выборы 2028
Госсекретарь США Марко Рубио назвал действующего вице-президента страны Джея Ди Вэнса самым сильным кандидатом на предстоящих президентских выборах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказал это мнение в интервью телеканалу Fox News. По словам Рубио, если Вэнс решит выдвинуть свою кандидатуру, он станет главным претендентом от Республиканской партии.
Рубио назвал Джея Ди Вэнса своим близким другом и высоко оценил его деятельность. Также Рубио подчеркнул, что Вэнс активно участвует в работе нынешней президентской команды и играет важную роль в реализации политической программы Дональда Трампа.
В последние месяцы политическое будущее Джея Ди Вэнса широко обсуждается в США. В прошлом августе Трамп назвал его самым вероятным преемником движения «Make America Great Again».
По данным авторитетных источников, таких как Reuters и Newsweek, Вэнс и Рубио рассматриваются как основные кандидаты от Республиканской партии после Трампа. Ранее Джей Ди Вэнс также заявлял, что готов принять пост президента, если с Трампом что-то случится.
Политические аналитики отмечают, что его опыт вице-президента поможет повысить его авторитет среди избирателей. Марко Рубио при этом заявил, что пока не рассматривает себя в качестве кандидата в президенты, но оценивает Вэнса как сильного и перспективного политика.
В то же время внутри Республиканской партии уже заметно, что предварительная борьба за президентские выборы 2028 года началась.