Putin: Rus qo‘shinlari frontda sekin harakatlanmoqda
Kreml rahbari Mudofaa vazirligi va Bosh shtab rahbariyati bilan uchrashuvda 2025-yil boshidan buyon 4900 kvadrat kilometr hudud va 212 ta aholi punkti nazoratga olinganini ma’lum qildi. Bu ko‘rsatkichlar rus armiyasining harakat sur’atining kamayganini tasdiqlaydi.
Ukrainalik tahlilchilar Deep State OSINT-loyihasi orqali so‘nggi oylardagi hududiy o‘zgarishlarni o‘rganib, ularni urush davomida egallangan maydonning juda kichik qismi deb baholadi. Loyiha ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil noyabrdan 2025-yil avgustgacha rus qo‘shinlari jami 5842 kvadrat kilometr hududni egallagan, bu esa Ukraina maydonining taxminan 0,97 foiziga teng.
Putin tilga olgan 4900 kvadrat kilometr maydon Donesk va Lugansk viloyatlarining maydonidan ancha kichik hisoblanadi. Donesk viloyatida 2025-yil avgust oxirida Ukraina armiyasi hududning taxminan 30 foizini, ya’ni 8000 kvadrat kilometrni nazorat qilmoqda.
Bu esa Kreml tomonidan «jangsiz qaytarish» talab qilinayotgan hudud rus armiyasining so‘nggi yutug‘idan ham katta ekanligini ko‘rsatadi. Xulosa sifatida aytish mumkinki, Kreml frontdagi vaziyatni raqamlar bilan tan olmoqda, Kiyev esa bu raqamlarni urushning asosiy yo‘nalishidagi katta o‘zgarish sifatida baholamayapti.
Hududiy talablar muzokaralarda siyosiy bosim vositasi sifatida ishlatilmoqda. Muzokaralar davom etar ekan, har ikki tomonning raqamlari va bayonotlari o‘z manfaatlarini himoya qilishga qaratilganligi aniq ko‘rinmoqda.

Путин: Русские войска медленно продвигаются на фронте
Президент России Владимир Путин подтвердил информацию о замедлении продвижения российских войск на фронте против Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава Кремля на встрече с руководством Министерства обороны и Генерального штаба сообщил, что с начала 2025 года под контроль взято 4900 квадратных километров территории и 212 населённых пунктов. Эти показатели подтверждают снижение темпов наступления российской армии.
Украинские аналитики, изучив территориальные изменения последних месяцев через проект Deep State OSINT, оценили их как очень небольшую часть захваченных в ходе войны территорий. Согласно данным проекта, с ноября 2022 года по август 2025 года российские войска заняли в общей сложности 5842 квадратных километра, что составляет примерно 0,97 процента территории Украины.
Упомянутые Путиным 4900 квадратных километров значительно меньше площади Донецкой и Луганской областей. В конце августа 2025 года украинская армия контролировала около 30 процентов территории Донецкой области, то есть примерно 8000 квадратных километров.
Это показывает, что территория, требуемая Кремлём для «бескровного возврата», больше последнего успеха российской армии. В заключение можно сказать, что Кремль признаёт ситуацию на фронте цифрами, тогда как Киев не рассматривает эти цифры как значительные изменения на основном направлении войны.
Территориальные требования используются в переговорах как инструмент политического давления. По мере продолжения переговоров становится очевидно, что цифры и заявления обеих сторон направлены на защиту собственных интересов.