Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, motorli paraplan havodan bomba tashlaganidan keyin maydondagi odamlar tarqaldi. Rasmiy ma’lumotlarda kamida 40 kishi, jumladan bolalar, halok bo‘lgani, taxminan 80 nafar fuqaro turli darajada jarohat olgani qayd etilgan.
Huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar, xususan Amnesty International, bu hodisani qattiq qoralab, tinch aholini himoya qilish va xalqaro gumanitar huquq qoidalariga qat’iy rioya qilish zarurligini ta’kidlamoqda. Ularning fikricha, harbiylar mamlakatning ko‘p hududlarida nazoratni yo‘qotgan bo‘lsa-da, qarshilik ko‘rsatilayotgan joylarga havodan va yerdan hujumlarni davom ettirmoqda.
Eslatib o‘tish joizki, Myanma 2021 yildagi harbiy to‘ntarishdan beri ichki to‘qnashuvlarga duch kelmoqda. Harbiy hukumatga qarshi qurolli va siyosiy qarshilik kuchayib, ayniqsa so‘nggi oylar ichida fuqarolar yashaydigan hududlarda xavf ortgan.
Rejaga ko‘ra, 2025 yil dekabrida to‘ntarishdan keyingi ilk saylovlar o‘tkazilishi kerak. Biroq kuzatuvchilar bu jarayonni haqiqiy siyosiy inklyuziya emas, balki ko‘zbo‘yamachilik deb baholamoqda va saylov yaqinlashishi zo‘ravonlikning yangi bosqichiga olib kelishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
Chaung-Udagi hujumdan so‘ng jabrlanuvchilarga shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish va qon topshirish bo‘yicha chaqiriqlar berilmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jinoyatni tezkor va adolatli tergov qilish, aybdorlarni javobgarlikka tortish va tinch aholini himoya qilish choralarini ko‘rishga chaqirmoqda.

Мирная демонстрация в городе Чаунг-У, Мьянма, закончилась кроваво
В пригороде Чаунг-У, расположенном в центре Мьянмы, мирная демонстрация против военного режима и мероприятие буддистов в честь праздника Тадингют превратились в кровавое событие. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам свидетелей, после того как моторный параплан сбросил бомбу с воздуха, люди на площади разбежались. В официальных данных отмечено, что погибло не менее 40 человек, включая детей, около 80 граждан получили ранения различной степени тяжести.
Правозащитные организации, в частности Amnesty International, резко осудили этот инцидент, подчеркнув необходимость защиты мирного населения и строгого соблюдения норм международного гуманитарного права. По их мнению, несмотря на то, что военные потеряли контроль над многими регионами страны, они продолжают атаки с воздуха и с земли на места сопротивления.
Стоит напомнить, что с момента военного переворота в 2021 году Мьянма сталкивается с внутренними конфликтами. Вооруженное и политическое сопротивление военной власти усиливается, особенно в последние месяцы возросла опасность в жилых районах.
По плану, первые выборы после переворота должны пройти в декабре 2025 года. Однако наблюдатели оценивают этот процесс не как реальную политическую инклюзию, а как имитацию, выражая опасения, что приближение выборов может привести к новому этапу насилия.
После атаки в Чаунг-У объявлены призывы о срочной медицинской помощи пострадавшим и сдаче крови. Правоохранительные органы призывают к быстрому и справедливому расследованию преступления, привлечению виновных к ответственности и принятию мер по защите мирного населения.