Bu haqda Pravda nashri ma’lumot berdi. Chorshanba kuni Banska-Bistritsa shahridagi jinoyat ishlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan sudda ish bo‘yicha so‘nggi guvohliklar tinglandi.
Sudda bosh vazirning vakili advokat David Lindtner so‘zga chiqib, hujum siyosiy sabablarga asoslanganligini ta’kidladi. Robert Fitsoning o‘zi esa sud jarayonlarida ishtirok etmayotganini va jarayonlarni kuzatmayotganini bildirdi.
Sintulaning advokati himoya nutqida ayblov tomonining fikrlariga qarshi chiqdi. U aytdiki, mazkur voqeani terrorchilik harakati deb baholash noto‘g‘ri, chunki ayblanuvchi jabrlanuvchini o‘ldirish niyatida bo‘lmagan, faqat uni yaralashni maqsad qilgan.
Shuningdek, advokat mijozining davlat to‘ntarishi uyushtirish niyati yo‘qligini ta’kidladi va suddan keksa yoshdagi inson uchun adolatli hukm chiqarishni so‘radi. Ma’lumot o‘rnida, suiqasd harakati 2024 yilning 15 may kuni sodir bo‘lgan edi.
Sud qarori yaqin kunlarda e’lon qilinishi kutilmoqda. Ushbu ish Slovakiya siyosiy hayotida katta e’tibor bilan kuzatilmoqda.

В Словакии объявят приговор по делу об убийстве писателя
В Словакии ожидается объявление приговора 72-летнему писателю Юрайю Синтуле, обвиняемому в организации покушения на премьер-министра Роберта Фицо, 21 октября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Pravda. В среду в специализированном суде по уголовным делам в городе Банска-Бистрица были заслушаны последние свидетельские показания по делу.
На суде выступил адвокат премьер-министра Давид Линдтнер, который подчеркнул, что нападение имело политическую мотивацию. Сам Роберт Фицо заявил, что не участвует в судебных процессах и не следит за ходом дела.
Адвокат Синтулы в защитительной речи опроверг доводы обвинения. Он отметил, что неправильно квалифицировать это событие как террористический акт, поскольку обвиняемый не намеревался убить потерпевшего, а лишь хотел его ранить.
Кроме того, адвокат подчеркнул отсутствие у его клиента намерения организовать государственный переворот и попросил суд вынести справедливый приговор с учётом преклонного возраста подсудимого. Для справки, покушение произошло 15 мая 2024 года.
Ожидается, что решение суда будет объявлено в ближайшие дни. Это дело привлекает большое внимание в политической жизни Словакии.