Tramp va Si Szinpin Janubiy Koreyada uchrashadi
Oq uyda Kanada bosh vaziri Mark Karni bilan suhbat chog‘ida Tramp Si bilan munosabatlarning yaxshi ekanligini ta’kidlab, uchrashuv yaqin kunlarda bo‘lib o‘tishini bildirdi. U shuningdek, AQSH raqobatbardoshligini saqlab qolish muhimligini qayd etdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy kelishuvlar, sanoat zanjirlari, aviatsiya va texnologiyalar sohasidagi cheklovlar muhokama qilinishi kutilmoqda. Bahorda Xitoy AQSH bosimiga qarshi turishini bildirgan, Si Szinpin esa Yevropa Ittifoqiga Vashingtonning boj siyosatini qayta ko‘rib chiqish kerakligini aytgan edi.
Shundan so‘ng Tramp Xitoyga Boeing samolyotlari sotilishini to‘xtatgani haqida gapirdi. Vashington 70 ga yaqin davlat bilan boj siyosatini muhokama qilib, Pekinga bosimni kuchaytirishga harakat qilmoqda.
Pekin esa tahdidlar o‘rniga muloqot va muzokaralar zarurligini ta’kidlab, ayrim tovarlarga 125 foizlik bojni qisman bekor qildi. AQSH ham Xitoydan import qilinadigan arzon mahsulotlarga nisbatan ayrim imtiyozlarni tugatdi.
Iyul oxiridagi muzokaralardan so‘ng Amerika tomon ba’zi cheklovlarni yumshatishga rozi bo‘ldi, ammo asosiy muammo – o‘zaro bojlar va to‘liq kelishuv loyihasi hali hal bo‘lmadi. Shu sababli Janubiy Koreyadagi uchrashuv yangi bosqichni boshlash, kelishuv yo‘l xaritasini belgilash yoki bahsli masalalar ro‘yxatini kamaytirishga imkon yaratadi.
Xulosa qilib aytganda, tomonlar murosaga tayyorlik bildirayotgan bo‘lsa-da, strategik raqobat davom etmoqda. Shuning uchun Seuldagi uchrashuvdan katta kelishuv emas, bosqichma-bosqich yondashuv va vaqtinchalik yengilliklar kutish ma’qul.
Asosiy savol shuki, raqobatni boshqariladigan holatda ushlab qolish uchun yangi imkoniyat yaratiladimi yoki yo‘qmi.

Трамп и Си Цзиньпин встречаются в Южной Корее
Президент США Дональд Трамп объявил, что в ближайшие недели встретится с лидером Китая Си Цзиньпином в Южной Корее. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время разговора с премьер-министром Канады Марком Карни в Белом доме Трамп подчеркнул хорошие отношения с Си и сообщил, что встреча состоится в ближайшие дни. Он также отметил важность сохранения конкурентоспособности США.
Ожидается, что на встрече будут обсуждаться торгово-экономические соглашения, цепочки поставок, ограничения в области авиации и технологий. Весной Китай заявил о противостоянии давлению США, а Си Цзиньпин отметил необходимость пересмотра таможенной политики Вашингтона в отношении Европейского союза.
После этого Трамп сообщил о прекращении продаж самолетов Boeing в Китай. Вашингтон обсуждает таможенную политику с около 70 странами, пытаясь усилить давление на Пекин.
Пекин, в свою очередь, подчеркивая необходимость диалога и переговоров вместо угроз, частично отменил 125-процентные пошлины на некоторые товары. США также прекратили некоторые льготы на дешевые товары, импортируемые из Китая.
После переговоров в конце июля американская сторона согласилась смягчить некоторые ограничения, однако основная проблема — взаимные пошлины и проект полного соглашения — пока не решена. Поэтому встреча в Южной Корее может стать началом нового этапа, определить дорожную карту соглашения или сократить список спорных вопросов.
В заключение, хотя стороны и демонстрируют готовность к компромиссу, стратегическое соперничество продолжается. Поэтому от встречи в Сеуле не стоит ожидать большого соглашения, а лучше рассчитывать на поэтапный подход и временное облегчение.
Основной вопрос заключается в том, будет ли создана новая возможность для удержания соперничества в контролируемом состоянии или нет.