Isroil va XAMAS muzokaralarida kelishuv yaqin
Isroil va XAMAS o‘rtasida Misrda davom etayotgan muzokaralar ijobiy natijalar bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqin ikki kun ichida tomonlar kelishuvga erishishi kutilmoqda. The Times of Israel nashri falastinlik manbaga tayangan holda xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, muzokaralarda garovda saqlanayotgan 48 nafar insonni ozod qilish evaziga taxminan 2000 nafar falastinlik asirni ozod etish masalasi muhokama qilinmoqda. Shuningdek, Isroil armiyasining G‘azo sektoridan qisman chiqib ketishi ham muzokaralar mavzusi hisoblanadi.
Kelgusidagi bosqichlarda esa XAMASning qurolsizlanishi va G‘azoning urushdan keyingi boshqaruv tizimi haqida fikr almashish rejalashtirilgan. Al Arabiya telekanali bilan suhbatda isroillik manba tomonlar rejaning ilk bosqichiga ehtiyotkorlik bilan yaqinlashayotganini ta’kidladi.
AQSh prezidenti Donald Tramp muzokaralarni tezlashtirish maqsadida tomonlarga bosim o‘tkazayotgani aytilmoqda. Sky News Arabia telekanali xabariga ko‘ra, Vashingtonning faol ishtiroki Qatar va Misrdan olingan ijobiy signallar bilan bog‘liqdir.
Manbalar muzokaralar yakuniy bosqichga kirganini ko‘rsatuvchi aniq belgilar mavjudligini bildirmoqda. Shu tariqa, Isroil va XAMAS o‘rtasidagi muzokaralar yangi bosqichga o‘tmoqda va tomonlar kelishuvga erishish uchun harakat qilmoqda.

Израиль и ХАМАС близки к соглашению в переговорах
Переговоры между Израилем и ХАМАС, продолжающиеся в Египте, приносят положительные результаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что в ближайшие два дня стороны достигнут соглашения. Об этом сообщает издание The Times of Israel со ссылкой на палестинский источник.
По данным, на переговорах обсуждается вопрос освобождения примерно 2000 палестинских заключённых в обмен на освобождение 48 человек, удерживаемых в заложниках. Также темой переговоров является частичный выход израильской армии из сектора Газа.
На следующих этапах планируется обсудить разоружение ХАМАС и систему управления Газой после войны. В интервью телеканалу Al Arabiya израильский источник подчеркнул, что стороны осторожно подходят к первому этапу плана.
Сообщается, что президент США Дональд Трамп оказывает давление на стороны с целью ускорения переговоров. По данным телеканала Sky News Arabia, активное участие Вашингтона связано с положительными сигналами, полученными от Катара и Египта.
Источники отмечают наличие явных признаков того, что переговоры вошли в завершающую стадию. Таким образом, переговоры между Израилем и ХАМАС переходят на новый этап, и стороны прилагают усилия для достижения соглашения.