Unga ko‘ra, yoshlar uchun ish va shaxsiy hayot o‘rtasida barqaror muvozanat yaratish demografik inqirozni yengishning eng muhim omili hisoblanadi. Bild nashri ushbu tashabbus haqida ma’lumot berdi.
Prezident “Uzoq ish vaqti yoshlarning martaba va oilaviy hayotini uyg‘unlashtirishga to‘sqinlik qiladi” nomli tadqiqotni misol keltirdi. Tadqiqotda janubiy koreyaliklar yiliga o‘rtacha 1874 soat ishlashi qayd etilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti o‘rtachasidan 130 soatga yuqoridir.
Shu sababli hukumat ish vaqtini 2030-yilgacha haftasiga 40 soatdan 36 soatga qisqartirishni, keyinchalik esa to‘rt kunlik ish haftasini joriy etishni rejalashtirmoqda. Muhimi, ish haqi o‘zgarmaydi.
Kasaba uyushmalari ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, uni tug‘ilishni oshirish uchun yagona samarali chora deb baholadi. Biroq, biznes sohasidan ba’zi vakillar bu o‘zgarish iqtisodiy o‘sishga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Ma’lumot uchun, Janubiy Koreya dunyoda eng past tug‘ilish darajasiga ega davlatlardan biridir. Hozirda har bir ayolga o‘rtacha 0,75 nafar bola to‘g‘ri keladi.
Shu bois, yangi islohotlar mamlakat demografik barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.
Isroilning G‘azo sektoriga havo hujumlari oqibatida tinch aholi halok bo‘ldi
Isroil qurolli kuchlari G‘azo sektoriga navbatdagi havo hujumlarini amalga oshirishi oqibatida tinch aholi vakillari orasida qurbonlar va jarohatlanganlar qayd etildi.

Южная Корея планирует сократить рабочее время
Президент Южной Кореи Ли Чже Мён выдвинул новую инициативу с целью повышения уровня рождаемости в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, создание устойчивого баланса между работой и личной жизнью для молодежи является ключевым фактором преодоления демографического кризиса. Об этой инициативе сообщил журнал Bild.
Президент привел в пример исследование под названием «Длительное рабочее время мешает молодым людям совмещать карьеру и семейную жизнь». В исследовании отмечается, что южнокорейцы работают в среднем 1874 часа в год, что на 130 часов больше среднего показателя Организации экономического сотрудничества и развития.
Поэтому правительство планирует сократить рабочее время с 40 до 36 часов в неделю к 2030 году, а затем ввести четырехдневную рабочую неделю. Важно, что заработная плата при этом не изменится.
Профсоюзы поддержали эту инициативу, оценив ее как единственную эффективную меру для повышения рождаемости. Однако некоторые представители бизнеса отмечают, что эти изменения могут негативно сказаться на экономическом росте.
Для справки, Южная Корея является одной из стран с самым низким уровнем рождаемости в мире. В настоящее время на одну женщину приходится в среднем 0,75 ребенка.
Поэтому ожидается, что новые реформы сыграют важную роль в обеспечении демографической стабильности страны.