Hamas va Isroil G‘azoda urushni to‘xtatdi
HAMAS G‘azodagi muzokaralar natijasida urushning tugaganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
HAMAS delegatsiyasi rahbari Xalil al-Hayya o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvning kuchga kirganini ma’lum qildi. Reuters xabariga ko‘ra, HAMAS ushbu kelishuvni Amerika Qo‘shma Shtatlari va vositachilar tomonidan tasdiqlanganini bildirgan.
Al-Hayya ta’kidlashicha, kelishuv doimiy xavfsizlik devorini tashkil etishni, shuningdek, Rafah chegara punkti ikki tomonlama ochilishini nazarda tutadi. Bundan tashqari, Isroil qamoqxonasidagi barcha falastinlik ayollar va bolalar ozod qilinadi.
Bayonotda aytilishicha, umrbod qamoq jazosini o‘tayotgan 250 nafarga yaqin falastinlik mahbus va mojaro boshlanganidan beri qo‘lga olingan 1700 nafarga yaqin G‘azo fuqarosi ozod qilinishi kutilmoqda. Bu chora-tadbirlar kelgusidagi zo‘ravonliklarning oldini olish maqsadida amalga oshiriladi.
Mahalliy manbalarga ko‘ra, kelishuv ijrosi logistika, xavfsizlik va monitoring mexanizmlari orqali ta’minlanadi. Hozirda tomonlar texnik tafsilotlarni muvofiqlashtirish ustida ishlamoqda.
Asosiy maqsad uzoq davom etgan qarama-qarshilikni barqaror tinchlikka aylantirishdir. Eslatib o‘tish joizki, G‘azo sektori atrofidagi uzoq yillik mojarolar mintaqadagi gumanitar inqirozni yanada kuchaytirdi.
Ushbu yangi kelishuv aholi harakati, yordam yetkazish va mahbuslarni almashish masalalarida yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.

Хамас и Израиль прекратили войну в Газе
Глава делегации ХАМАСа Халиль аль-Хайя сообщил о вступлении в силу соглашения о прекращении огня. По данным Reuters, ХАМАС заявил, что это соглашение было подтверждено Соединёнными Штатами Америки и посредниками.
Аль-Хайя подчеркнул, что соглашение предусматривает создание постоянной стены безопасности, а также двустороннее открытие пограничного пункта Рафах. Кроме того, все палестинские женщины и дети, находящиеся в израильских тюрьмах, будут освобождены.
В заявлении говорится, что ожидается освобождение около 250 палестинских заключённых, отбывающих пожизненное заключение, и примерно 1700 граждан Газы, задержанных с начала конфликта. Эти меры направлены на предотвращение будущего насилия.
По данным местных источников, выполнение соглашения будет обеспечиваться через логистику, безопасность и механизмы мониторинга. В настоящее время стороны работают над согласованием технических деталей.
Основная цель — превратить длительное противостояние в устойчивый мир. Напомним, что многолетние конфликты вокруг сектора Газа усугубили гуманитарный кризис в регионе.
Это новое соглашение может открыть новые возможности для передвижения населения, доставки помощи и обмена заключёнными.