U ChatGPT dasturidan foydalanib, qarz majburiyatidan qutuldi va ikki ming dollarlik moliyaviy muammoni hal qildi. Dennett Nyu-Meksiko shtatidan bo‘lib, uy sharoitida fitnes bilan shug‘ullanuvchi kichik biznes egasi hisoblanadi.
Sudga chaqiruv qog‘ozi kelganida advokat xizmatining yuqori narxi uni qiyinchilikka solgan, shuning uchun u ChatGPT’dan yordam so‘radi. Sun’iy intellekt unga himoya nutqini tayyorlashda, dalillarni tartibga solishda va sud uchun zarur hujjatlarni shakllantirishda yordam berdi.
Dennett ChatGPT’dan o‘zini Garvard universiteti professori sifatida tasavvur qilib, hujjatlarni tanqidiy tahlil qilishni so‘ragan. Natijada sud qarori ayol foydasiga chiqdi, qarz miqdori qisqartirildi va masala tinch yo‘l bilan hal qilindi.
Qarshi tomon advokatlari suddan so‘ng unga huquq sohasida faoliyat yuritishni taklif qilishdi. Amerikada bunday holatlar kam uchramaydi.
Masalan, Los-Anjelesda yashovchi Linn Uayt uy ijarasi bo‘yicha sudda ChatGPT va Perplexity vositalaridan foydalanib, 55 ming dollarlik jarima va 18 ming dollarlik qarzdan ozod bo‘ldi. Yana bir amerikalik, Jennifer Allan, “30 kunlik ChatGPT maslahatlari” yordamida 11 ming dollarlik qarzini to‘lashga muvaffaq bo‘ldi.
U sun’iy intellektdan shaxsiy byudjetni rejalashtirish va xarajatlarni kamaytirish bo‘yicha tavsiyalar oldi. Ushbu voqealar sun’iy intellektning huquqiy va moliyaviy sohalarda insonlarga amaliy yordam berish imkoniyatini yana bir bor tasdiqlaydi.
Sun’iy intellekt vositalarining keng qo‘llanilishi kelajakda ko‘plab sohalarda samarali natijalarga erishish imkonini yaratadi.

Женщина избавилась от долгов с помощью искусственного интеллекта
Предпринимательница из Нью-Йорка Стейси Деннетт успешно завершила судебный процесс с помощью искусственного интеллекта, не нанимая адвоката. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она воспользовалась программой ChatGPT, чтобы избавиться от долговых обязательств и решить финансовую проблему на сумму две тысячи долларов. Деннетт родом из штата Нью-Мексико, является владельцем малого бизнеса, занимающегося фитнесом на дому.
Когда ей пришло судебное повестка, высокая стоимость услуг адвоката создала для неё трудности, поэтому она обратилась за помощью к ChatGPT. Искусственный интеллект помог ей подготовить защитную речь, упорядочить доказательства и сформировать необходимые для суда документы.
Деннетт попросила ChatGPT представить себя профессором Гарвардского университета и критически проанализировать документы. В результате судебное решение было вынесено в пользу женщины, сумма долга была сокращена, и вопрос был решён мирным путём.
Адвокаты противоположной стороны после суда предложили ей заняться деятельностью в области права. В США такие случаи встречаются нечасто.
Например, Линн Уайт из Лос-Анджелеса, используя инструменты ChatGPT и Perplexity в суде по вопросу аренды жилья, была освобождена от штрафа в 55 тысяч долларов и долга в 18 тысяч долларов. Ещё одна американка, Дженнифер Аллан, с помощью «30-дневных консультаций ChatGPT» смогла выплатить долг в 11 тысяч долларов.
Она получила от искусственного интеллекта рекомендации по планированию личного бюджета и сокращению расходов. Эти случаи вновь подтверждают возможность искусственного интеллекта оказывать практическую помощь людям в юридической и финансовой сферах.
Широкое применение инструментов искусственного интеллекта в будущем позволит достигать эффективных результатов во многих областях.