Shimoliy Koreyada Koreya Mehnat partiyasining 80 yilligi munosabati bilan katta harbiy parad tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tantanali marosimda birinchi marta yangi qit’alararo ballistik raketa — Hwasong-20 jamoatchilikka taqdim etildi, deb xabar berdi Koreya Markaziy axborot agentligi (KCNA). Bu raketa Shimoliy Koreya harbiy salohiyatidagi yangi bosqich sifatida baholanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, sentabr oyida mamlakat yetakchisi Kim Chen In “maxfiy qurol” yaratilganini e’lon qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qurol aynan Hwasong-20 yoki uning yangi modifikatsiyasi bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Paradda Hwasong-20 gipertovushli o‘rta masofali raketalardan so‘ng namoyish etildi. KCNA ma’lumotlariga ko‘ra, bu raketa yangi texnologiyalar asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, bir nechta jangovar kallaklarni tashish imkoniyatiga ega.
Shuningdek, parad davomida yangi avlod hujum qurollari tizimlari, gipertovushli raketalar va yadro suv osti kemalari modellarini ham ko‘rsatishdi. Bu esa Kim Chen In rejimi tomonidan mamlakatning mudofaa sohasidagi ilg‘or imkoniyatlarini namoyish qilish uchun muhim qadam hisoblanadi.
Tahlilchilar fikricha, Hwasong-20 ning omma oldida taqdim etilishi Shimoliy Koreyaning xalqaro bosimga qaramay harbiy dasturini kengaytirish niyatini ko‘rsatadi. Ularning fikricha, bu qadam Vashington va Seul uchun jiddiy siyosiy signal bo‘lishi mumkin.
Shimoliy Koreya tomoni bu qurollarning mamlakat mustaqilligi va xavfsizligini ta’minlash maqsadida yaratilganini ta’kidlamoqda. Ammo xalqaro hamjamiyat bunday namoyishlarning mintaqadagi keskinlikni oshirishi mumkinligidan xavotirda.
Shunday qilib, Pxenyan o‘z harbiy kuchini namoyish etish orqali hududdagi mavqeini yana bir bor ko‘rsatdi, bu esa mintaqadagi siyosiy muvozanatga ta’sir qilishi ehtimoldan yiroq emas.

Северная Корея продемонстрировала новую баллистическую ракету
В Северной Корее был организован большой военный парад в честь 80-летия Трудовой партии Кореи. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом торжественном мероприятии впервые была представлена новая межконтинентальная баллистическая ракета — Hwasong-20, сообщает Центральное информационное агентство Кореи (KCNA). Эта ракета оценивается как новый этап в военном потенциале Северной Кореи.
По данным, в сентябре лидер страны Ким Чен Ын объявил о создании «секретного оружия». По его словам, предполагается, что это оружие может быть именно Hwasong-20 или его новой модификацией.
На параде Hwasong-20 был показан после гиперзвуковых ракет средней дальности. Согласно информации KCNA, эта ракета разработана на основе новых технологий и способна нести несколько боевых головок.
Кроме того, во время парада были продемонстрированы системы наступательного оружия нового поколения, гиперзвуковые ракеты и модели ядерных подводных лодок. Это важный шаг для режима Ким Чен Ына в демонстрации передовых возможностей страны в области обороны.
По мнению аналитиков, представление Hwasong-20 перед общественностью свидетельствует о намерении Северной Кореи расширять свою военную программу, несмотря на международное давление. Они считают, что этот шаг может стать серьезным политическим сигналом для Вашингтона и Сеула.
Северокорейская сторона подчеркивает, что эти вооружения созданы с целью обеспечения независимости и безопасности страны. Однако международное сообщество обеспокоено тем, что такие демонстрации могут усилить напряженность в регионе.
Таким образом, Пхеньян вновь продемонстрировал свою военную мощь, что может повлиять на политический баланс в регионе.