Yaponiyaning Ai prefekturasidagi Toyoake shahrida aholining smartfon va noutbuklardan foydalanish vaqtini cheklash bo‘yicha yangi tashabbus joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror shahar meri Masafumi Koki tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi odamlar o‘rtasidagi jonli muloqotni kuchaytirish hamda sog‘lom uyqu odatlarini shakllantirishdir. Tavsiyaga ko‘ra, ish va o‘qishdan bo‘sh vaqtlarida fuqarolar smartfon yoki planshetdan kuniga ikki soatdan ko‘p foydalanmasliklari lozim.
Bu cheklov majburiy emas, balki o‘zini o‘zi nazorat qilishni rag‘batlantirishga qaratilgan. Merning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda ekran oldida uzoq vaqt o‘tirish insonlar orasidagi muloqotni kamaytirmoqda.
U hatto poyezdda ham odamlar bir-biriga qarashmay, telefonga qaram holda vaqt o‘tkazayotganini qayd etdi. Mutaxassislar fikricha, ekran oldida uzoq vaqt bo‘lish melatonin gormoni ishlab chiqarilishini kamaytiradi, bu esa uyqu sifatiga va ish qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarga haddan tashqari berilish insonlarda tashvish va izolyatsiya hissini kuchaytiradi. Qabul qilingan hujjatda boshlang‘ich sinf o‘quvchilari soat 21:00 dan keyin, kattalar esa 22:00 dan so‘ng telefondan foydalanmasliklari tavsiya etilgan.
Ushbu qaror mahalliy kengashda 12 ta ovoz bilan qabul qilindi, 7 ta qarshi ovoz bo‘ldi. Shahar aholisi bu tashabbusga turlicha munosabatda bo‘ldi: ayrimlar uni foydali deb hisoblasa, boshqalar uni amaliy jihatdan qiyin deb baholadi.
Shahar meri Masafumi Koki bu tashabbusning asosiy maqsadi mavzuni jamoat muhokamasiga olib chiqish ekanini ta’kidladi va uni ijtimoiy o‘zgarish sari qadam sifatida baholadi. Ekspertlar esa ushbu g‘oyani ta’lim dasturlari va oilaviy muloqotni kuchaytirish bilan uyg‘unlashtirishni taklif qilmoqda.
Hozirda Toyoake shahri ushbu tashabbus natijalarini kuzatmoqda. Bu tajriba Yaponiyada raqamli hayot va insonlararo aloqa o‘rtasidagi muvozanatni saqlashga qaratilgan muhim qadam sifatida ko‘rilmoqda.

Инициатива ограничения времени использования смартфонов в городе Тойоаке
В городе Тойоаке префектуры Ай в Японии была введена новая инициатива по ограничению времени использования смартфонов и ноутбуков населением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было предложено мэром города Масафуми Коки, основная цель которого — укрепить живое общение между людьми и сформировать здоровые привычки сна. Согласно рекомендации, в свободное от работы и учёбы время гражданам следует не использовать смартфоны или планшеты более двух часов в день.
Это ограничение не является обязательным, а направлено на стимулирование самоконтроля. По словам мэра, в последние годы длительное время перед экраном снижает общение между людьми.
Он отметил даже, что в поездах люди не смотрят друг на друга, а проводят время, уткнувшись в телефоны. По мнению специалистов, длительное пребывание перед экраном снижает выработку гормона мелатонина, что негативно влияет на качество сна и работоспособность.
Кроме того, чрезмерное увлечение социальными сетями усиливает у людей чувство тревоги и изоляции. В принятом документе рекомендуется, чтобы младшие школьники не использовали телефоны после 21:00, а взрослые — после 22:00.
Это решение было принято местным советом голосами 12 «за» и 7 «против». Жители города отнеслись к инициативе по-разному: одни считают её полезной, другие — практически сложной для исполнения.
Мэр города Масафуми Коки подчеркнул, что основная цель инициативы — вывести тему на общественное обсуждение и рассматривать её как шаг к социальным изменениям. Эксперты предлагают сочетать эту идею с образовательными программами и укреплением семейного общения.
В настоящее время город Тойоаке наблюдает за результатами этой инициативы. Этот опыт рассматривается в Японии как важный шаг к сохранению баланса между цифровой жизнью и межличностным общением.