Xitoy va AQSH savdo munosabatlari yaqinlashmoqda
Yaqin haftalarda Xitoy va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi munosabatlar aniqroq bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vensning so‘zlariga ko‘ra, Xitoyning AQSH bilan yangi savdo urushiga kirish niyati yaqin kunlarda ma’lum bo‘ladi. U ta’kidlaganidek, prezident Donald Tramp Pekinga nisbatan savdo sohasidagi bosimni kuchaytirmoqda.
Shu bilan birga, agar Xitoy masalalarga oqilona va mantiqiy yondashsa, Vashington muzokaralarni pragmatik asosda davom ettirishga tayyor ekanligini bildirgan. Oldinroq Xitoy Savdo vazirligi AQSHning yangi boj choralarini qattiq tanqid qilib, buni ikkiyoqlama standartlarning ochiq namoyishi deb atagan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yaqin haftalarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar kelajakdagi iqtisodiy siyosat yo‘nalishini belgilab beradi. Bu jarayon global iqtisodiyotga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuning uchun ham tomonlar o‘z pozitsiyalarini aniq ifoda etish va muzokaralarda samarali yechim topish ustida ishlamoqda. Xalqaro hamjamiyatda bu jarayon diqqat bilan kuzatilmoqda.

Китай и США сближают торговые отношения
В ближайшие недели ожидается прояснение отношений между Китаем и Соединёнными Штатами Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам вице-президента США Джей Ди Вэнса, намерение Китая начать новую торговую войну с США станет известно в ближайшие дни. Он подчеркнул, что президент Дональд Трамп усиливает давление на Пекин в торговой сфере.
В то же время, если Китай подойдёт к вопросам разумно и логично, Вашингтон готов продолжать переговоры на прагматичной основе. Ранее Министерство торговли Китая резко раскритиковало новые тарифные меры США, назвав их явным проявлением двойных стандартов.
По мнению экспертов, в ближайшие недели отношения между двумя странами определят направление будущей экономической политики. Этот процесс может также повлиять на глобальную экономику.
Поэтому стороны работают над чётким выражением своих позиций и поиском эффективных решений в ходе переговоров. Международное сообщество внимательно следит за этим процессом.