Gretsiyaga qadimiy ustun parchasi qaytarildi
Olimpiya o‘yinlari o‘tkazilgan qadimiy ziyoratgohdan o‘g‘irlangan ustun parchasi topilib, vataniga qaytarildi. Bu haqda Gretsiya Madaniyat vazirligi rasmiy ma’lumot berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Germaniya fuqarosi 1960-yillarda sayohat qilayotganda Olimpiya shahridagi qadimiy yodgorlikdan kichik bo‘lakni noqonuniy ravishda olib chiqqan. Ustun parchasi Ion uslubida ishlangan bo‘lib, miloddan avvalgi IV asrning ikkinchi yarmida qurilgan Leonideon binosiga tegishli.
Ushbu arxitekturaviy elementning balandligi 24 santimetr, kengligi esa 33,5 santimetrni tashkil qiladi. Gretsiya Madaniyat vazirligi qaytarilgan parchani “gavdalangan ayolning insoniylik va vatanparvarlik hislari tufayli” vatanga olib kelganini ta’kidladi.
Ayolning bu harakati sezgirlik va jasorat namunasi sifatida baholandi. Bu qarorga kelishiga Germaniyaning Myunster universitetining tarixiy artefaktlarni Gretsiyaga qaytarish siyosati sabab bo‘lgan.
Masalan, 2019-yilda universitet Afinada 1896-yilda bo‘lib o‘tgan ilk zamonaviy Olimpiya o‘yinlarida yunon sportchisi Spiros Luis qo‘lga kiritgan skifolarni qaytarib bergan edi. Shuningdek, 2024-yilda Saloniki shahridagi qabristondan topilgan Rim marmaridan yasalgan inson boshi ham Gretsiyaga qaytarildi.
Madaniyat vazirligi bu kabi voqealar madaniy merosni tiklash va noqonuniy olib ketilgan artefaktlarni vataniga qaytarishda muhim o‘rin tutishini bildirdi. Hozirda Gretsiya dunyo bo‘ylab yuzlab tarixiy yodgorliklarni izlab topish va ularni o‘z yurtiga olib kelish bo‘yicha faol ish olib bormoqda.
Olimpiya ustunining qayta topilishi nafaqat madaniy ahamiyatga ega, balki tarixiy adolat tiklanishining ramzi sifatida ham qaralmoqda. Bu voqea mamlakat tarixiga va madaniyatiga oid qadriyatlarni himoya qilishda muhim qadamlardan biri hisoblanadi.

Древний фрагмент колонны возвращён в Грецию
Фрагмент колонны, украденный из древнего святилища, где проводились Олимпийские игры, был найден и возвращён на родину. Об этом официально сообщило Министерство культуры Греции.
По данным, гражданин Германии в 1960-х годах во время путешествия незаконно вывез небольшой фрагмент из древнего памятника в Олимпийском городе. Фрагмент колонны выполнен в ионическом стиле и принадлежит зданию Леонидеон, построенному во второй половине IV века до нашей эры.
Высота этого архитектурного элемента составляет 24 сантиметра, ширина — 33,5 сантиметра. Министерство культуры Греции подчеркнуло, что возвращённый фрагмент был доставлен на родину благодаря «человечности и патриотическим чувствам женщины».
Поступок женщины был оценён как пример чувствительности и мужества. Решение было принято в связи с политикой университета Мюнстера в Германии по возвращению исторических артефактов в Грецию.
Например, в 2019 году университет вернул в Афины скифские кубки, завоёванные греческим спортсменом Спиросом Луисом на первых современных Олимпийских играх 1896 года. Также в 2024 году в Грецию был возвращён мраморный человеческий бюст из Рима, найденный на кладбище в Салониках.
Министерство культуры отметило, что такие события играют важную роль в восстановлении культурного наследия и возвращении незаконно вывезенных артефактов на родину. В настоящее время Греция активно занимается поиском сотен исторических памятников по всему миру и их возвращением на родину.
Повторное обнаружение олимпийской колонны имеет не только культурное значение, но и рассматривается как символ восстановления исторической справедливости. Это событие считается одним из важных шагов в защите ценностей, связанных с историей и культурой страны.