Manas shahri 2026-yilda uchinchi shahar maqomiga ega bo‘ladi
Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiyevning ma’lum qilishicha, 2026-yilda sobiq Jalolobod shahri, hozirgi Manas shahri, respublika ahamiyatidagi uchinchi shahar maqomini olishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Uz24.uz xabar berdi. Tashiyevning so‘zlariga ko‘ra, ayrim siyosatchilar Manas shahrining poytaxt bo‘lishi ehtimolini ta’kidlagan.
U shunday dedi: “Agar biz bunga tayyor bo‘lsak, nega bo‘lmasin? Vaqt buni ko‘rsatadi.
Biroq poytaxt bo‘lish uchun nafaqat shahar, balki xalq ham tayyor bo‘lishi kerak. Bu jarayon katta mablag‘, yangi infratuzilma va zamonaviylikni talab qiladi.” Tashiyev shuningdek, Jalolobod shahrining Manas deb qayta nomlanishi strategik jihatdan to‘g‘ri qaror ekanligini bildirdi.
U ta’kidladi, shahar mamlakat taraqqiyotida muhim rol o‘ynay boshlagan va yangi maqomga loyiqdir. Hozirda Manas shahrida keng ko‘lamli qurilish va infratuzilma ishlari tez sur’atda davom etmoqda.
Rejaga ko‘ra, shahar Qirg‘izistonning eng zamonaviy va rivojlangan markazlaridan biriga aylanishi kutilmoqda. Eslatib o‘tamiz, 17-sentyabr kuni Jalolobod shahri nomi rasmiy ravishda Manas deb o‘zgartirilgan.

Город Манас получит статус третьего города в 2026 году
По сообщению главы Комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчибека Ташиева, в 2026 году бывший город Джалал-Абад, ныне город Манас, может получить статус третьего по значимости города республики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Uz24.uz. По словам Ташиева, некоторые политики подчеркивали возможность того, что город Манас станет столицей.
Он сказал: «Если мы к этому готовы, почему бы и нет? Время покажет.
Однако для того, чтобы стать столицей, готовыми должны быть не только город, но и народ. Этот процесс требует больших инвестиций, новой инфраструктуры и современности.» Ташиев также отметил, что переименование города Джалал-Абад в Манас является стратегически правильным решением.
Он подчеркнул, что город начал играть важную роль в развитии страны и заслуживает нового статуса. В настоящее время в городе Манас активно ведутся масштабные строительные и инфраструктурные работы.
По плану, город должен стать одним из самых современных и развитых центров Кыргызстана. Напомним, 17 сентября название города Джалал-Абад официально было изменено на Манас.
В настоящее время в городе проживает более 184 тысяч человек, около 30 процентов из которых принадлежат к узбекской национальности.