Polsha va Rossiya o‘rtasida kiberurush holati yuzaga keldi
Polsha Milliy Xavfsizlik Byurosi rahbari Slavomir Senskevich mamlakat va Rossiya o‘rtasida kibermakonda real urush holati mavjudligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashrining xabar berishicha, Senskevich bu holat oddiy xavf-xatardan ko‘ra ko‘ra ko‘proq ochiq "kiberfront"dagi to‘qnashuv ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Yevropa Ittifoqi davlatlarida kriptovalyutalar orqali moliyalashtiriladigan agentlar tarmog‘ini tashkil qilgan.
Bu tarmoq Yevropaning xavfsizlik infratuzilmalariga qarshi gibrid hujumlar uyushtirmoqda. Ushbu hujumlar dronlardan foydalanib havo hududini buzishdan tortib, muhim infratuzilmalarni ishdan chiqarishga qaratilgan tahdidlargacha yetib bormoqda.
Senskevich shuningdek, NATOning Polsha uchun eng muhim va ishonchli harbiy ittifoq ekanligini ta’kidladi va Polsha NATO bilan aloqalarni mustahkamlashda davom etishini bildirdi. Mutaxassislar fikricha, bu bayonot Rossiya bilan munosabatlardagi keskinlikni kuchaytirishi mumkin.
Shu bois Yevropa Ittifoqi qo‘shimcha xavfsizlik choralarini ko‘rib chiqmoqda. Polsha va Yevropa davlatlari o‘rtasida xavfsizlikni ta’minlash masalalari dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.

Между Польшей и Россией возникла ситуация кибервойны
Глава Национального бюро безопасности Польши Славомир Сенскевич сообщил о реальном состоянии войны в киберпространстве между страной и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Financial Times, Сенскевич подчеркнул, что эта ситуация является скорее открытым «киберфронтом», чем обычной угрозой. По его словам, Россия создала сеть агентов, финансируемых через криптовалюты, в странах Европейского Союза.
Эта сеть организует гибридные атаки против инфраструктур безопасности Европы. Эти атаки варьируются от нарушения воздушного пространства с использованием дронов до угроз, направленных на вывод из строя важных инфраструктур.
Сенскевич также отметил, что НАТО является самым важным и надежным военным союзом для Польши и заявил, что Польша продолжит укреплять связи с НАТО. По мнению экспертов, это заявление может усилить напряжённость в отношениях с Россией.
По этой причине Европейский Союз рассматривает дополнительные меры безопасности. Вопросы обеспечения безопасности между Польшей и европейскими странами приобретают актуальное значение.