Graf MCHJ soxta narxlar bilan soliqdan qochdi
Hujjatlarda 1 kilogramm go‘sht va 1 kilogramm bodring 10 million so‘mdan sotilgan deb ko‘rsatilgan korxona faoliyati fosh qilindi. Bu haqda Soliq.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, “Graf” MCHJ 2023 yil mart oyida ulgurji savdo bilan shug‘ullanish maqsadida tashkil etilgan. Ustav jamg‘armasi atigi 10 million so‘m bo‘lgan ushbu kompaniya uzoq vaqt faoliyat yuritmagan.
Biroq 2025 yilning 6-10 oktyabr kunlari oralig‘ida u birdan faollashib, ishchi kuchi, mulk yoki transport vositalarisiz katta miqdordagi operatsiyalarni amalga oshirgan. Korxona 38,5 milliard so‘mlik turli tovarlar hamda transport va logistika xizmatlari bo‘yicha elektron hisobvaraq-fakturalar rasmiylashtirgan.
Bu hujjatlar orqali qo‘shilgan qiymat solig‘i 4,1 milliard so‘mga yetgan. Qiziq tomoni shundaki, hisobvaraqlarda ko‘rsatilgan mahsulotlar asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan narxlarda ko‘rsatilgan.
Masalan, 1 kilogramm go‘sht va 1 kilogramm bodringning narxi 10 million so‘mdan baholangan, hatto 1 dona izolyatsion lenta yoki podshipnik ham shunday narxda ko‘rsatilgan. Mutasaddilar ta’kidicha, bunday holatlar ko‘pincha faqat hujjatlarda mavjud bo‘lgan, amalda esa tovar yoki xizmat ko‘rsatilmaydigan “qog‘ozdagi faoliyat”ga xos.
Bu usul bilan soliqdan qochish yoki boshqa korxonalarga zarar yetkazish maqsad qilingan bo‘lishi mumkin. Hozirda ushbu holat bo‘yicha tekshiruv ishlari davom etmoqda.
Soliq qo‘mitasi hodisa yuzasidan hali aniq chora ko‘rilmaganini bildirdi, ammo ekspertizalar natijalariga ko‘ra jinoyat ishi ochilishi ehtimoldan xoli emas. Moliya sohasi mutaxassislari fikricha, soxta hisobvaraqlar davlat budjetiga katta zarar yetkazadi.
Ular fuqarolar tomonidan to‘lanadigan soliqlar hisobiga davlatning ijtimoiy va iqtisodiy loyihalari moliyalashtirilishini eslatib, har bir bunday holatga qarshi qat’iy kurash olib borish zarurligini ta’kidlashmoqda. Soliq organlari so‘nggi yillarda elektron hisobvaraq tizimini takomillashtirish va avtomatik monitoring orqali shubhali operatsiyalarni aniqlashni kuchaytirmoqda.
Maqsad – shaffof iqtisodiy muhit yaratish va qog‘ozdagi firmalar orqali davlat mablag‘larini suiiste’mol qilishga chek qo‘yishdir. Jamiyatda katta e’tibor uyg‘otgan ushbu holat yana bir bor shuni ko‘rsatdiki, raqamlar ortidagi soxta faoliyat nafaqat iqtisodiyotga, balki jamoat ishonchiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shu bois mutaxassislar soliq intizomini kuchaytirish va har bir hisobvaraq ortida haqiqiy faoliyatni talab qilish zarurligini ta’kidlamoqda.

Граф ООО избежал налогов с помощью фиктивных цен
Была раскрыта деятельность предприятия, в документах которого указано, что 1 килограмм мяса и 1 килограмм огурцов продавались по цене 10 миллионов сумов. Об этом сообщил Soliq.uz.
По данным, ООО «Граф» было создано в марте 2023 года с целью оптовой торговли. Уставной капитал этой компании составлял всего 10 миллионов сумов, и долгое время она не вела деятельность.
Однако в период с 6 по 10 октября 2025 года компания внезапно активизировалась и без наличия рабочей силы, имущества или транспортных средств осуществила крупные операции. Предприятие оформило электронные счета-фактуры на сумму 38,5 миллиарда сумов по различным товарам, а также транспортным и логистическим услугам.
По этим документам налог на добавленную стоимость составил 4,1 миллиарда сумов. Интересно, что в счетах указанные товары имели необоснованно завышенные и не соответствующие действительности цены.
Например, цена 1 килограмма мяса и 1 килограмма огурцов оценивалась в 10 миллионов сумов, даже 1 рулон изоляционной ленты или подшипник были указаны по такой же цене. Ответственные лица отметили, что такие случаи часто встречаются только в документах, а на практике товары или услуги не предоставляются — это характерно для «бумажной деятельности».
Таким образом, возможно, преследовалась цель уклонения от налогов или нанесения ущерба другим предприятиям. В настоящее время по данному факту продолжается расследование.
Налоговый комитет сообщил, что по происшествию пока не приняты конкретные меры, однако по результатам экспертиз не исключено возбуждение уголовного дела. По мнению специалистов финансовой сферы, фиктивные счета-фактуры наносят значительный ущерб государственному бюджету.
Они напоминают, что государственные социальные и экономические проекты финансируются за счет налогов, уплачиваемых гражданами, и подчеркивают необходимость жесткой борьбы с каждым подобным случаем. Налоговые органы в последние годы совершенствуют систему электронных счетов и усиливают выявление подозрительных операций с помощью автоматического мониторинга.
Цель — создание прозрачной экономической среды и предотвращение злоупотреблений государственными средствами через фиктивные фирмы. Этот случай, вызвавший большой общественный резонанс, еще раз показал, что фиктивная деятельность за цифрами негативно влияет не только на экономику, но и на общественное доверие.
Поэтому специалисты подчеркивают необходимость усиления налоговой дисциплины и требования реальной деятельности за каждым счетом-фактурой.