G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv imzolandi
2023 yil 13 oktabr kuni Misrning Sharm ash-Shayx shahrida xalqaro ahamiyatga ega voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Misr, Qatar, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Turkiya rahbarlari G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvni imzoladilar. Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar berdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp marosimda so‘zga chiqib, imzolangan hujjatni keng qamrovli va muhim kelishuv sifatida baholadi. U kelishuvda ko‘plab qoidalar, nizomlar va tafsilotlar o‘z ifodasini topganini ta’kidladi.
Prezidentning aytishicha, 13 oktabr kuni Yaqin Sharq uchun tinchlik va umid kuni sifatida esda qoladi. Tramp nutqida ushbu voqea faqat G‘azodagi urushning tugashi emas, balki butun mintaqada yangi tarixiy davrning boshlanishi ekanini qayd etdi.
U bu kelishuvni tinchlik sari qo‘yilgan muhim qadam deb atadi. Sammitda 30 dan ortiq davlat yetakchilari ishtirok etdi.
Ular qatorida Falastin Milliy Ma’muriyati rahbari Mahmud Abbos, Misr prezidenti Abdulfattoh as-Sisiy va Turkiya rahbari Rajab Toyyib Erdog‘an ham bor edi. Biroq Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu sammitda qatnashmadi.
Uning idorasi bu qarorni yahudiy bayramlari bilan bog‘lagan. Oldinroq Turkiya prezidenti va bir qator musulmon davlatlari rahbarlari Netanyaxu sammitda ishtirok etsa, tadbirni boykot qilishlarini bildirgan edilar.
Shuningdek, HAMAS harakati vakillari ham sammitda qatnashmadi. Ammo ayni shu kuni HAMAS tomonidan 7 oktabrda garovga olingan isroilliklar ozod qilindi.
Kelishuv AQShning faol vositachiligi bilan amalga oshirildi. Bu hujjat Yaqin Sharqdagi uzoq yillik qarshilik va zo‘ravonliklardan so‘ng yangi umidlarni uyg‘otdi.
Tahlilchilarning fikricha, ushbu tinchlik kelishuvi G‘azo va butun mintaqada barqarorlikni ta’minlashda muhim qadam sifatida tarixda qolishi mumkin.

В Газе подписано соглашение о прекращении огня
13 октября 2023 года в египетском городе Шарм-эш-Шейх произошло событие международного значения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Лидеры Египта, Катара, Соединённых Штатов Америки и Турции подписали соглашение о прекращении огня в секторе Газа. Об этом сообщает информационное агентство Reuters.
Президент США Дональд Трамп выступил на церемонии и охарактеризовал подписанный документ как всеобъемлющее и важное соглашение. Он подчеркнул, что в соглашении отражены многочисленные правила, положения и детали.
По словам президента, 13 октября запомнится как день мира и надежды для Ближнего Востока. В своей речи Трамп отметил, что это событие — не просто окончание войны в Газе, а начало новой исторической эпохи во всём регионе.
Он назвал это соглашение важным шагом на пути к миру. В саммите приняли участие более 30 лидеров государств.
Среди них были глава Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас, президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси и лидер Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Однако премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху не участвовал в саммите.
Его офис связал это решение с еврейскими праздниками. Ранее президент Турции и ряд лидеров мусульманских стран заявляли, что в случае участия Нетаньяху в саммите они бойкотируют мероприятие.
Также представители движения ХАМАС не присутствовали на саммите. Однако в тот же день израильтяне, взятые в заложники ХАМАС 7 октября, были освобождены.
Соглашение было достигнуто при активном посредничестве США. Этот документ пробудил новые надежды после долгих лет противостояния и насилия на Ближнем Востоке.
По мнению аналитиков, это мирное соглашение может войти в историю как важный шаг к обеспечению стабильности в Газе и во всём регионе.