NATO yadroviy qurollarni nazorat qilish mashg‘ulotlari boshlandi
13 oktyabr kuni NATOning yadroviy qurollarni nazorat qilish bo‘yicha an’anaviy yillik mashg‘ulotlari Steadfast Noon nomi ostida rasmiy tarzda boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yilgi mashg‘ulotlar Shimoliy dengiz hududida o‘tkazilmoqda va u ikki hafta davom etishi rejalashtirilgan. Tadbirda NATOga a’zo 14 davlatdan taxminan 2000 harbiy xizmatchi va 71 ta samolyot ishtirok etmoqda.
Ularning orasida yadroviy qurol bilan ishlashga mo‘ljallangan zamonaviy qiruvchi va bombardimonchi samolyotlar ham mavjud. Amerika Qo‘shma Shtatlari ushbu mashg‘ulotlarda to‘rtta ikki maqsadli F-35 qiruvchi samolyot bilan qatnashmoqda.
Germaniya esa uchta Tornado qiruvchi-bombardimonchi hamda to‘rtta Eurofighter Typhoon ko‘p maqsadli samolyotini yuborgan. NATO bosh kotibi Mark Ryuttening ta’kidlashicha, bu mashg‘ulotlar har yili o‘tkazilib, yadroviy to‘xtatuvchi salohiyatning xavfsizligi, ishonchliligi va samaradorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, ularning maqsadi NATOning barcha ittifoqchilarini himoya qilishga qodirligini namoyish etishdir. Ekspertlar fikricha, ushbu mashg‘ulotlar Rossiyaga aniq siyosiy va harbiy signal yuborish uchun tashkil qilinmoqda.
Bu NATOning zarurat yuzaga kelganda o‘zini yadroviy qurollar orqali himoya qilishga tayyor ekanligini bildiradi. Mashg‘ulotlarning asosiy havo bazasi Niderlandiyadagi Volkel aviabazasi bo‘lib, yordamchi bazalar Buyuk Britaniyadagi Leykenxit, Belgiya­dagi Klyayne-Brogel va Daniyadagi Skridstrup joylashgan.
Mashg‘ulotlarning batafsil tafsilotlari sir saqlanmoqda, ammo harbiy tahlilchilarning fikricha, ular yerosti omborlaridan yadroviy qurollarni samolyotlarga xavfsiz yetkazish, jangovar kallaklarni qiruvchi samolyotlarga o‘rnatish va boshqarish amaliyotlarini o‘z ichiga oladi. Mashg‘ulotlarda haqiqiy yadroviy kallaklar emas, qo‘g‘irchoq bombalar qo‘llaniladi.
Ushbu manevrlar NATO uchun nafaqat harbiy mashq, balki strategik hushyorlik belgisi bo‘lib, ittifoqning yadroviy tahdidlarga nisbatan birlashgan pozitsiyasini ko‘rsatadi.

NATO начала учения по контролю ядерного оружия
13 октября официально начались традиционные ежегодные учения НАТО по контролю ядерного оружия под названием Steadfast Noon. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом году учения проходят в районе Северного моря и планируются длиться две недели. В мероприятии участвуют около 2000 военнослужащих и 71 самолет из 14 стран-членов НАТО.
Среди них есть современные истребители и бомбардировщики, предназначенные для работы с ядерным оружием. Соединённые Штаты Америки участвуют в этих учениях четырьмя многоцелевыми истребителями F-35.
Германия направила три истребителя-бомбардировщика Tornado и четыре многоцелевых самолёта Eurofighter Typhoon. По словам генерального секретаря НАТО Марка Рютте, эти учения проводятся ежегодно и имеют важное значение для обеспечения безопасности, надежности и эффективности ядерного сдерживания.
Кроме того, их цель — продемонстрировать способность НАТО защищать всех своих союзников. По мнению экспертов, эти учения организованы для того, чтобы послать России чёткий политический и военный сигнал.
Это означает, что НАТО готово при необходимости защищаться с помощью ядерного оружия. Основной воздушной базой учений является авиабаза Волкель в Нидерландах, а вспомогательными базами — Лейкенхит в Великобритании, Кляйн-Брогель в Бельгии и Скридструп в Дании.
Подробности учений держатся в секрете, однако военные аналитики считают, что они включают практику безопасной транспортировки ядерного оружия из подземных хранилищ на самолёты, установку боеголовок на истребители и управление ими. В учениях используются не настоящие ядерные боеголовки, а имитационные бомбы.
Эти манёвры для НАТО являются не только военными учениями, но и знаком стратегической бдительности, демонстрирующим единую позицию альянса в отношении ядерных угроз.