G‘arbiy Ukrainada harbiy xizmatdan qochish ko‘paymoqda
Ukraina Quruqlik qo‘shinlari shtabining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda harbiy xizmatdan qochish holatlari eng ko‘p G‘arbiy Ukraina hududlarida kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, 417 ming nafar harbiy xizmatdan qochganlarning yarmi Lvov, Ternopol va Ivano-Frankovsk viloyatlarida yashovchi fuqarolardan iborat. Boshqa viloyatlarda esa bu ko‘rsatkich ancha pastdir.
Masalan, Kiyev va Odessa viloyatlarida harbiy xizmatdan qochish darajasi Lvov viloyatiga nisbatan o‘n baravar kamdir. Ushbu holat harbiy safarbarlik jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va mudofaa tizimining samaradorligini kamaytirmoqda.
Harbiy xizmatdan qochishning ko‘payishi mamlakat mudofaasiga jiddiy tahdid solishi mumkin. Shu sababli, tegishli idoralar ushbu muammoni hal etish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda.
Har bir fuqaro o‘zining vatan oldidagi burchini anglab, safarbarlik talablariga rioya qilishi zarur. Bu mamlakat xavfsizligini ta’minlash va harbiy kuchlarni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.

В Западной Украине увеличивается уклонение от военной службы
По данным штаба Сухопутных войск Украины, случаи уклонения от военной службы наиболее часто наблюдаются в регионах Западной Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, половина из 417 тысяч уклонистов составляют граждане, проживающие в Львовской, Тернопольской и Ивано-Франковской областях. В других областях этот показатель значительно ниже.
Например, в Киевской и Одесской областях уровень уклонения от военной службы в десять раз ниже, чем во Львовской области. Эта ситуация негативно влияет на процесс военной мобилизации и снижает эффективность системы обороны.
Увеличение уклонения от военной службы может представлять серьезную угрозу для обороны страны. Поэтому соответствующие органы планируют принять дополнительные меры для решения этой проблемы.
Каждый гражданин должен осознавать свой долг перед Родиной и соблюдать требования мобилизации. Это имеет важное значение для обеспечения безопасности страны и укрепления военной мощи.