Janubiy Italya iqtisodi 8,6 foizga o‘smoqda
Italiyaning janubiy viloyatlarida so‘nggi yillarda iqtisodiy faollik sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avval ko‘plab odamlar ish izlash maqsadida shimolga yoki chet elga ketgan bo‘lsa, hozirda ish topish imkoniyatlari yaxshilanganligi tufayli ular o‘z vatanga qaytmoqda. Yevropa Ittifoqi mablag‘lari hisobiga qurilish va infratuzilma ishlari kengayib bormoqda.
2022 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda janubiy hududlarning iqtisodiy o‘sishi 8,6 foizga yetdi. Ayniqsa, qurilish sohasida yangi ish o‘rinlari ko‘paymoqda.
Eng yirik loyihalardan biri sifatida Sitsiliya oroli bilan Italiya materigini bog‘lovchi Messina ko‘prigi qurilishi amalga oshirilmoqda. Ushbu loyiha minglab odamlar uchun yangi ish o‘rinlari yaratishi kutilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, agar janubiy hududlardagi iqtisodiy o‘sish davom etsa, odamlar shimolga ko‘chish o‘rniga o‘z yurtlarida qolishni afzal ko‘radilar. Bu esa mintaqaviy rivojlanish va barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi.

Экономика Южной Италии растет на 8,6 процента
В южных регионах Италии в последние годы наблюдается значительное увеличение экономической активности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее многие люди уезжали на север или за границу в поисках работы, но сейчас, благодаря улучшению возможностей трудоустройства, они возвращаются на родину. За счет средств Европейского Союза расширяются строительные и инфраструктурные работы.
В период с 2022 по 2024 год экономический рост южных регионов достиг 8,6 процента. Особенно увеличивается количество новых рабочих мест в строительной сфере.
Одним из крупнейших проектов является строительство моста Мессина, соединяющего остров Сицилия с материковой частью Италии. Ожидается, что этот проект создаст тысячи новых рабочих мест.
По мнению специалистов, если экономический рост в южных регионах продолжится, люди предпочтут оставаться на родине, а не переезжать на север. Это будет способствовать региональному развитию и стабильности.
Таким образом, Южная Италия экономически укрепляется и предоставляет возможность улучшить качество жизни населения.