Tramp G‘azo tinchlik rejasining ikkinchi bosqichini boshladi
AQSH prezidenti Donald Tramp G‘azo mintaqasida tinchlik rejasining ikkinchi bosqichi rasman boshlanganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ma’lum qilgan. Trampning ta’kidlashicha, garovda bo‘lgan yigirma nafar shaxsning barchasi ozod etilgan, ammo halok bo‘lgan fuqarolarning jasadlari hali qaytarilmagan.
Amerika yetakchisi yozishicha, ikkinchi bosqich darhol amalga oshirilgan. Ushbu bosqich mintaqada barqarorlikni ta’minlash hamda insonparvarlik yordamini kengaytirishga qaratilgan.
Maxsus dastur doirasida tinchlik muzokaralari davom ettiriladi, aholi evakuatsiyalanadi va jabr ko‘rganlarga yordam ko‘rsatiladi. Shuningdek, Tramp ilgari ham G‘azo bo‘yicha kelishuvni ta’minlashda vositachilik qilgan va bu jarayonni Yaqin Sharqdagi yangi sahifa deb atagan.

Трамп начал второй этап плана мира в Газе
Президент США Дональд Трамп официально объявил о начале второго этапа плана мира в районе Газы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил об этом на своей странице в социальной сети. По словам Трампа, все двадцать заложников были освобождены, однако тела погибших граждан еще не возвращены.
Американский лидер написал, что второй этап был реализован немедленно. Этот этап направлен на обеспечение стабильности в регионе и расширение гуманитарной помощи.
В рамках специальной программы продолжаются мирные переговоры, проводится эвакуация населения и оказывается помощь пострадавшим. Кроме того, Трамп ранее выступал посредником в обеспечении соглашения по Газе и называл этот процесс новой страницей на Ближнем Востоке.