AQSh prezidenti Donald Trampning so‘zlariga ko‘ra, BRICS tashkilotiga a’zo davlatlar Vashington tomonidan qo‘llanayotgan iqtisodiy bosim tufayli birlashmadan chiqishni boshlagan. Bu haqida Tramp Oq uyda Argentina prezidenti Xaviyer Mileyning ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ma’lum qilgan.
Uning aytishicha, BRICSga qo‘shilmoqchi bo‘lgan davlatlarga aniq ogohlantirish berilgan. Tramp: “Xohlasangiz, BRICSga qo‘shiling, ammo sizlarga boj joriy qilamiz,” degan.
Shundan so‘ng a’zo davlatlar chiqar boshlagan. Ular BRICS dollar kuchiga qarshi tashkilot ekanini bilgan va Tramp barcha mahsulotlarga boj qo‘yishini aytganida, ular birlashmani tark etishga qaror qilgan.
Hozirda bu masala haqida ko‘p gapirilmayapti. Prezidentning bu bayonoti AQShning tashqi savdo siyosatida yangi bosim usuli sifatida qabul qilinmoqda.
Uning fikricha, BRICS dunyo iqtisodiyotida AQSh dollarining mavqeini pasaytirishga intilayotgan platformaga aylangan. BRICS dastlab Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrikadan tashkil topgan.
Keyinchalik Misr, BAA, Efiopiya va Eron ham a’zo bo‘lgan. 2025 yildan boshlab Indoneziya ham tashkilotga qo‘shilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, Belarus, Boliviya, Kuba, Qozog‘iston, Malayziya, Nigeriya, Tailand, Uganda, O‘zbekiston va Vetnam BRICS bilan sheriklik asosida hamkorlik qilmoqda. Tramp iyul oyida BRICSni “Amerikaga qarshi siyosiy blok” deb atagan va uni qo‘llab-quvvatlovchi davlatlarga 10 foizlik qo‘shimcha boj joriy etilishini bildirgan edi.
Hozirgacha BRICS yoki uning a’zolari birlashmani tark etayotgani haqida rasmiy ma’lumot bermagan. Ammo siyosiy tahlilchilar Trampning bosimi jahon iqtisodiyotida yangi geosiyosiy kurashlarni kuchaytirishi mumkin, degan fikrda.
Shunday qilib, Trampning bayonoti BRICS atrofidagi siyosiy vaziyatni yana bir bor keskinlashtirdi. Uning tahdidi haqiqatga aylanadimi, yo‘qmi, yaqin oylar ichida aniq bo‘ladi.

Давление Трампа побуждает членов БРИКС покинуть альянс
По словам президента США Дональда Трампа, страны-члены организации БРИКС начали выходить из объединения из-за экономического давления, оказываемого Вашингтоном. Об этом Трамп сообщил на встрече в Белом доме с участием президента Аргентины Хавьера Милея.
По его словам, странам, желающим присоединиться к БРИКС, было сделано четкое предупреждение. Трамп сказал: «Если хотите, присоединяйтесь к БРИКС, но мы введем для вас пошлины».
После этого страны-члены начали выходить. Они поняли, что БРИКС — это организация против силы доллара, и когда Трамп заявил о введении пошлин на все товары, они решили покинуть объединение.
В настоящее время об этом вопросе говорят мало. Заявление президента воспринимается как новый метод давления в внешнеторговой политике США.
По его мнению, БРИКС стал платформой, стремящейся снизить роль доллара США в мировой экономике. Изначально БРИКС состоял из Бразилии, России, Индии, Китая и Южной Африки.
Позже к организации присоединились Египет, ОАЭ, Эфиопия и Иран. С 2025 года планируется присоединение Индонезии.
Кроме того, Беларусь, Боливия, Куба, Казахстан, Малайзия, Нигерия, Таиланд, Уганда, Узбекистан и Вьетнам сотрудничают с БРИКС на партнерской основе. В июле Трамп назвал БРИКС «политическим блоком против Америки» и заявил о введении 10-процентных дополнительных пошлин для стран, поддерживающих его.
До сих пор официальных данных о выходе из БРИКС или его членов не поступало. Однако политические аналитики считают, что давление Трампа может усилить новые геополитические конфликты в мировой экономике.
Таким образом, заявление Трампа вновь обострило политическую ситуацию вокруг БРИКС. Станет ли его угроза реальностью или нет, станет ясно в ближайшие месяцы.