Advokat yollash imkoniga ega bo‘lmagani uchun u sun’iy intellekt vositasidan foydalanib, sud jarayonida o‘zini mustaqil himoya qildi. ChatGPT unga himoya nutqini tayyorlashda, dalillarni tartibga solishda va sudga tayyorgarlik ko‘rishda yordam berdi.
Dennett hatto ChatGPT’dan “Garvard professori sifatida fikr bildir” deb so‘ragan va dalillar tahlilini olib borgan. Natijada u qarzini kamaytirishga va mojaroni tinch yo‘l bilan hal etishga muvaffaq bo‘ldi.
AQSHda shunday holatlar ko‘paymoqda. Masalan, Los-Anjelesda yashovchi Linn Uayt ChatGPT va Perplexity yordamida 73 ming dollarlik jarimadan qutuldi.
Yana bir amerikalik Jennifer Allan esa ChatGPT yordamida 11 ming dollarlik qarzini yopishga erishdi. Ushbu misollar sun’iy intellekt vositalarining sud jarayonlarida ham samarali qo‘llanishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Bu texnologiyalar ko‘plab odamlarning huquqlarini himoya qilishda yordam beradi. Shuningdek, advokat xizmatlaridan foydalanish imkoni bo‘lmagan shaxslar uchun muhim qo‘llab-quvvatlash vositasi hisoblanadi.

Американка, избавившаяся от долгов с помощью ChatGPT
Предпринимательница из Нью-Йорка, США, Стейси Деннетт избавилась от долга в 2000 долларов с помощью ChatGPT. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поскольку у неё не было возможности нанять адвоката, она использовала искусственный интеллект для самостоятельной защиты в суде. ChatGPT помог ей подготовить защитную речь, систематизировать доказательства и подготовиться к судебному процессу.
Деннетт даже попросила ChatGPT «высказаться как профессор Гарварда» и провести анализ доказательств. В результате ей удалось сократить долг и мирно разрешить конфликт.
В США таких случаев становится всё больше. Например, Линн Уайт из Лос-Анджелеса избежала штрафа в 73 тысячи долларов с помощью ChatGPT и Perplexity.
Ещё одна американка, Дженнифер Аллан, с помощью ChatGPT смогла погасить долг в 11 тысяч долларов. Эти примеры показывают, что инструменты искусственного интеллекта могут эффективно применяться и в судебных процессах.
Эти технологии помогают защищать права многих людей. Кроме того, они являются важной поддержкой для тех, кто не может позволить себе услуги адвоката.