Tramp va Putin telefon orqali muhim suhbat o‘tkazdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qilgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, suhbat samarali va muhim natijalarga boy bo‘lgan. U bu aloqani ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilashga xizmat qiladigan muhim qadam sifatida baholadi.
Tramp ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida Putin Yaqin Sharqda “asrlar davomida intizor bo‘lingan tinchlik” o‘rnatilishi bilan AQShni tabriklaganini ma’lum qildi. Prezident bu yutuqni katta diplomatik muvaffaqiyat deb hisoblaydi va uning mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirishga, shuningdek, Moskva va Kiyev o‘rtasidagi muzokaralarni tezlashtirishga yordam berishini ta’kidladi.
Shuningdek, Putin birinchi xonim Melaniya Trampga Ukrainadagi bolalarga ko‘rsatilayotgan e’tibor uchun minnatdorchilik bildirgan. Melaniyaning bu boradagi faoliyati Kreml tomonidan yuqori baholangan.
Ikki davlat rahbarlari, shuningdek, Ukrainadagi mojarolar tugagach, Rossiya va AQSh o‘rtasida savdo va boshqa sohalarda yangi imkoniyatlar yuzaga kelishi haqida ham suhbatlashgan. Trampning aytishicha, kelasi hafta ikki mamlakatning oliy darajadagi maslahatchilari uchrashuvi o‘tkaziladi.
AQSh delegatsiyasiga davlat kotibi Marko Rubio rahbarlik qiladi, lekin uchrashuv joyi hozircha aniqlanmagan. Bundan tashqari, Tramp shaxsiy muloqotni Vengriya poytaxti Budapeshtda o‘tkazishni rejalashtirayotganini bildirdi.
U ikki tomonlama uchrashuvda Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni to‘xtatish imkoniyatlarini muhokama qilishni maqsad qilgan. Tramp ertaga Oval kabinetda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashib, Putin bilan bo‘lgan suhbat hamda boshqa muhim masalalarni muhokama qilishini aytdi.
U telefon orqali o‘tgan muloqotni samarali deb baholadi va bu jarayonning tezkor davom etishini istayotganini ta’kidladi.

Трамп и Путин провели важный телефонный разговор
Президент США Дональд Трамп сообщил о телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, разговор был продуктивным и имел важные результаты. Он оценил этот контакт как важный шаг, способствующий улучшению отношений между двумя странами.
Трамп сообщил на своей странице в социальных сетях, что Путин поздравил США с установлением в Ближнем Востоке «мирa, которого ждали веками». Президент считает это достижение большим дипломатическим успехом и подчеркнул, что оно поможет стабилизировать ситуацию в регионе, а также ускорить переговоры между Москвой и Киевом.
Кроме того, Путин выразил благодарность первой леди Мелании Трамп за внимание, оказываемое детям в Украине. Деятельность Мелании в этом направлении высоко оценена Кремлём.
Лидеры двух стран также обсудили, что после окончания конфликта в Украине между Россией и США откроются новые возможности в торговле и других сферах. По словам Трампа, на следующей неделе состоится встреча советников высокого уровня двух стран.
Делегацию США возглавит государственный секретарь Марко Рубио, однако место встречи пока не определено. Кроме того, Трамп сообщил, что планирует провести личный диалог в столице Венгрии, Будапеште.
Он намерен обсудить на двусторонней встрече возможности прекращения войны между Россией и Украиной. Трамп заявил, что завтра встретится в Овальном кабинете с президентом Украины Владимиром Зеленским, чтобы обсудить разговор с Путиным и другие важные вопросы.
Он оценил телефонный разговор как продуктивный и подчеркнул, что хочет, чтобы этот процесс продолжался оперативно.