Butunjahon non kuniga bag‘ishlab RIA Novosti tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotda dunyo mamlakatlaridagi oq non narxlari solishtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijalarga ko‘ra, baton nonning o‘rtacha narxi 138 rubl, ya’ni taxminan 21 ming so‘m atrofida ekanligi ma’lum bo‘ldi. Eng qimmat non Afrikaning Djibuti davlatida sotiladi, bu yerda non narxi taxminan 134 ming so‘mni tashkil etadi.
Bu mamlakat oziq-ovqat, xususan bug‘doy importiga qattiq bog‘langanligi sababli narxlar yuqori bo‘lmoqda. Qimmat non sotiladigan boshqa davlatlar qatorida Bermud orollari, Kayman orollari, Monako va Bahama orollari ham bor.
Shuningdek, eng qimmat non top-10 ro‘yxatida Kongo, Markaziy Afrika Respublikasi, Islandiya, Lixtenshteyn va Janubiy Afrika Respublikasi kabi mamlakatlar ham joy olgan. Aksincha, davlat subsidiyalari tufayli non narxi eng arzon bo‘lgan mamlakatlar ham aniqlangan.
Bu ro‘yxatda Jazoir birinchi o‘rinni egallab, non narxi taxminan 2100 so‘mni tashkil etadi. Keyingi o‘rinlarda Tunis, Esvatini, Afg‘oniston, Liviya, Chad, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Ozarbayjon joylashgan.
O‘zbekiston esa arzonlik bo‘yicha yetakchi o‘ntalikka kirgan. Rossiya 35-o‘rinda, Belarus esa 42-pog‘onada joylashgan.
Tahlilchilar fikricha, non narxidagi bu katta farqlar mamlakatlarning iqtisodiy siyosati, qishloq xo‘jaligi imkoniyatlari va oziq-ovqat importiga bog‘liqligidan kelib chiqadi. Shu tariqa, dunyoda eng qimmat non Djibutida, eng arzon esa Jazoirda sotilmoqda.

В мире самый дорогой хлеб продается в Джибути
В исследовании, проведённом РИА Новости в честь Всемирного дня хлеба, сравнивались цены на белый хлеб в разных странах мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По результатам выяснилось, что средняя цена батона составляет 138 рублей, что примерно равно 21 тысяче сум. Самый дорогой хлеб продаётся в африканском государстве Джибути, где цена хлеба составляет около 134 тысяч сум.
В этой стране цены высоки из-за сильной зависимости от импорта продуктов питания, в частности пшеницы. Среди других стран с дорогим хлебом также находятся Бермудские острова, Каймановы острова, Монако и Багамские острова.
Кроме того, в топ-10 стран с самым дорогим хлебом вошли такие государства, как Конго, Центральноафриканская Республика, Исландия, Лихтенштейн и Южно-Африканская Республика. Напротив, благодаря государственным субсидиям были выявлены страны с самой дешёвой ценой на хлеб.
В этом списке первое место занял Алжир, где цена хлеба составляет примерно 2100 сум. Далее следуют Тунис, Эсватини, Афганистан, Ливия, Чад, Узбекистан, Кыргызстан, Казахстан и Азербайджан.
Узбекистан вошёл в десятку стран с самой низкой стоимостью хлеба. Россия заняла 35-е место, а Беларусь — 42-е.
По мнению аналитиков, такие значительные различия в ценах на хлеб связаны с экономической политикой стран, возможностями сельского хозяйства и зависимостью от импорта продуктов питания. Таким образом, самый дорогой хлеб в мире продаётся в Джибути, а самый дешёвый — в Алжире.