Tramp: Agar HAMAS to‘xtamasa, harbiy zarba bo‘ladi
U ta’kidlaganidek, agar G‘azo sektorida falastinlik jangchilar fuqarolarga qarshi zo‘ravonlikni to‘xtatmasa, AQSh yoki uning ittifoqchilari aralashmasdan qolmaydi. Tramp bu fikrini Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida bildirdi.
Amerika rahbari shunday dedi: “Agar ular odam o‘ldirishni davom ettirsa, bizda faqat bitta chora bor — ichkariga kirib, ularni yo‘q qilish”. Tramp qaysi kuchlar amaliyotda ishtirok etishi haqida aniq ma’lumot bermadi.
Avvalroq Tramp HAMASning ba’zi harakatlarini “juda yomon to‘dalar” deb atagan va vaziyatni “hammasi yaxshi” deb baholagan edi. Ammo G‘azo shahri janubida qatl tasvirlangan video tarqalganidan so‘ng, holat keskin o‘zgardi.
Mazkur videoda taxminan sakkiz kishining qatl etilgani ko‘rinadi. DPA agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, HAMAS ushbu fuqarolarni Isroil armiyasi bilan hamkorlikda ayblagan.
Germaniya Tashqi ishlar vazirligi bu holatni “dahshatli” deb atagan, Falastin ma’muriyati esa qonunbuzarlikni qat’iy qoraladi. Isroil hukumati HAMASdan barcha garovga olinganlarning jasadlarini topshirishni talab qilmoqda.
Agar bu amalga oshmasa, G‘azo hududida harbiy harakatlarni qayta boshlash bilan tahdid qilinmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kelishuv asosida HAMAS jami 28 nafar shaxsning jasadini topshirishi kerak.
Hozirga qadar 10 ta jasad qabul qilingan, ulardan biri G‘azoning noma’lum fuqarosi ekani aniqlangan. Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan bu masalani muhokama qilishini ma’lum qildi.
CNN telekanaliga bergan intervyusida u shunday dedi: “Agar HAMAS kelishuvni buzsa, Isroil kuchlari ko‘chalarga yana qaytishi kerak bo‘ladi — buni men aytgan zahoti amalga oshirishadi”. AQSh prezidenti yana bir bor ta’kidladi: agar HAMAS qurolsizlanish shartlarini bajarmasa, unga nisbatan harbiy zarba berilishi ehtimoli yuqori.
Tahlilchilar fikricha, Trampning bu bayonoti G‘azo atrofidagi vaziyatni yanada keskinlashtirishi mumkin. Biroq Vashingtondagi manbalarga ko‘ra, Oq uy hozircha to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy harakat rejasini muhokama qilmayapti.
Asosiy maqsad diplomatik bosim orqali kelishuvni ta’minlashdir. Shu bilan birga, Trampning so‘nggi so‘zlari AQShning G‘azo mojarosidagi pozitsiyasining yanada qattiqlashganini ko‘rsatmoqda.

Трамп: Если ХАМАС не остановится, будет военный удар
Президент США Дональд Трамп 16 октября выступил с жёстким заявлением в адрес движения ХАМАС. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что если палестинские боевики в секторе Газа не прекратят насилие против гражданских, США или их союзники не останутся в стороне. Трамп выразил это мнение на своей странице в социальной сети Truth Social.
Глава Америки сказал следующее: «Если они продолжат убивать людей, у нас будет только один выход — войти внутрь и уничтожить их». Трамп не уточнил, какие силы будут участвовать в операции.
Ранее Трамп называл некоторые действия ХАМАС «очень плохой бандой» и оценивал ситуацию как «всё хорошо». Однако после распространения видео казни на юге города Газа ситуация резко изменилась.
На данном видео видно, как примерно восемь человек были казнены. По данным агентства DPA, ХАМАС обвинил этих граждан в сотрудничестве с израильской армией.
Министерство иностранных дел Германии назвало этот инцидент «ужасающим», а палестинская администрация решительно осудила нарушение закона. Правительство Израиля требует от ХАМАС передать тела всех заложников.
Если это не будет выполнено, угрожают возобновлением военных действий в секторе Газа. Согласно официальным данным, по соглашению ХАМАС должен передать тела 28 человек.
На данный момент принято 10 тел, одно из которых принадлежит неизвестному жителю Газы. Трамп сообщил, что обсудит этот вопрос с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
В интервью телеканалу CNN он заявил: «Если ХАМАС нарушит соглашение, израильские силы снова выйдут на улицы — и это произойдёт сразу после моего заявления». Президент США вновь подчеркнул: если ХАМАС не выполнит условия разоружения, вероятность военного удара высока.
По мнению аналитиков, это заявление Трампа может ещё больше обострить ситуацию вокруг Газы. Однако, по данным источников в Вашингтоне, Белый дом пока не обсуждает прямой план военных действий.
Основная цель — обеспечить соглашение посредством дипломатического давления. Вместе с тем последние слова Трампа показывают ужесточение позиции США в конфликте в Газе.