Latviyada yirik raqamli firibgarlik guruhi qo‘lga olindi
Ushbu guruh minglab odamlarni aldab, kamida besh million yevroga teng zarar yetkazgani ma’lum qilindi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Latviya politsiyasi Estoniya, Avstriya, Europol va Eurojust bilan hamkorlikda «SIMcartel» nomli qo‘shma operatsiyani amalga oshirdi.
Tergov jarayonida aniqlanishicha, firibgarlar maxsus SIMbox platformasi orqali minglab SIM-kartalarni noqonuniy boshqarib, shaxsni yashirish va soxta akkauntlar yaratish imkoniyatiga ega bo‘lgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tizim orqali taxminan 50 millionga yaqin onlayn akkaunt faoliyat yuritgan.
Bu akkauntlar yordamida turli mamlakatlarda bank tizimiga oid firibgarliklar, investitsiya soxtakorliklari va boshqa moliyaviy jinoyatlar sodir etilgan. Yevropol ma’lumotlariga ko‘ra, jami 3200 dan ortiq shaxs jabrlanuvchi sifatida qayd etilgan.
Zararning katta qismi, taxminan 4,5 million yevro, Avstriya fuqarolariga tegishli bo‘lib, Latviya hududida esa 420 ming yevro zarar qayd etilgan. Shuningdek, tergov davomida «SIMcartel» guruhi nafaqat onlayn firibgarlik bilan shug‘ullangan, balki migrantlarni noqonuniy olib kirish va shantaj bilan bog‘liq jinoyatlarga ham aloqador ekani aniqlangan.
Hozirda yetti nafar gumonlanuvchi qo‘lga olingan, ular asosan Latviya fuqarolari hisoblanadi. Ularning aloqa tizimlari va kompyuter qurilmalariga ekspertiza tayinlangan.
Europol tergovni kengaytirishni va boshqa davlatlarda ham ushbu firibgarlik guruhining izini surishni rejalashtirmoqda. Mutaxassislar ushbu jinoyatni Yevropadagi so‘nggi yillardagi eng yirik raqamli firibgarlik operatsiyalaridan biri deb baholamoqda.
Tergovchilar fikricha, guruh faoliyati nafaqat moliyaviy xavf, balki kiberxavfsizlik uchun ham jiddiy tahdid hisoblanadi. Europol ma’lumotlariga ko‘ra, operatsiya davom etmoqda va yangi gumonlanuvchilarni aniqlash uchun qo‘shimcha ishlar olib borilmoqda.

В Латвии задержана крупная группа цифровых мошенников
Правоохранительные органы Европы задержали крупную группу цифровых мошенников, действовавшую на территории Латвии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что эта группа обманула тысячи людей, причинив ущерб как минимум на пять миллионов евро. По официальным данным, латвийская полиция совместно с Эстонией, Австрией, Европолом и Евроюстом провела совместную операцию под названием «SIMcartel».
В ходе расследования выяснилось, что мошенники с помощью специальной платформы SIMbox незаконно управляли тысячами SIM-карт, что позволяло скрывать личность и создавать фальшивые аккаунты. По данным следствия, через эту систему функционировало около 50 миллионов онлайн-аккаунтов.
С помощью этих аккаунтов совершались банковские мошенничества, инвестиционные аферы и другие финансовые преступления в различных странах. По информации Европола, более 3200 человек признаны пострадавшими.
Большая часть ущерба, около 4,5 миллиона евро, приходится на граждан Австрии, а на территории Латвии зафиксирован ущерб в размере 420 тысяч евро. Кроме того, в ходе расследования выяснилось, что группа «SIMcartel» занималась не только онлайн-мошенничеством, но и преступлениями, связанными с незаконным ввозом мигрантов и шантажом.
В настоящее время задержаны семь подозреваемых, большинство из которых являются гражданами Латвии. Их коммуникационные системы и компьютерное оборудование направлены на экспертизу.
Европол планирует расширить расследование и проследить следы этой группы мошенников в других странах. Эксперты оценивают это преступление как одну из крупнейших операций по цифровому мошенничеству в Европе за последние годы.
По мнению следователей, деятельность группы представляет собой серьезную угрозу не только финансовой безопасности, но и кибербезопасности. По данным Европола, операция продолжается, ведутся дополнительные работы по выявлению новых подозреваемых.