Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasida tinchlik muzokaralari boshlandi
Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasida bir hafta davom etgan qurolli to‘qnashuvlardan so‘ng Dohada tinchlik muzokaralari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar davomida o‘t ochishni to‘xtatish muddati uzaytirildi. To‘qnashuvlar natijasida o‘nlab odamlar halok bo‘lgan, yuzlab kishi jarohat olgan.
Muzokaralarda chegaradagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish masalalari muhokama qilinmoqda. Pokiston Afg‘onistonni o‘z hududida jangarilarga boshpana berishda ayblamoqda.
Afg‘oniston hukumati esa bu ayblovlarni rad etib, Pokistonni o‘z hududiga hujum qilganlikda ayblamoqda. Shuningdek, Afg‘oniston rasmiylari Pokiston o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga qaramay havo hujumlari uyushtirganini ma’lum qildi.
Pokiston tomoni esa zarbalar faqat jangari guruhlarga qaratilganini ta’kidladi. Tinchlik muzokaralarining davom etishi ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyatlarni hal qilishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Hududdagi barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun ikki tomon ham konstruktiv muloqot olib borishga intilmoqda. Mushtarak tinchlik o‘rnatish yo‘lida erishilgan kelishuvlar kelajakda yangi mojarolarni oldini olishga yordam beradi.
Shuningdek, xalqaro hamjamiyat ham bu jarayonni qo‘llab-quvvatlamoqda. Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi munosabatlar yaxshilanishi hududdagi tinchlik va taraqqiyot uchun muhim omil bo‘ladi.

Пакистан и Афганистан начали мирные переговоры
После недельных вооружённых столкновений между Пакистаном и Афганистаном в Дохе начались мирные переговоры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе переговоров срок прекращения огня был продлён. В результате столкновений погибли десятки людей, сотни получили ранения.
На переговорах обсуждаются вопросы мирного урегулирования ситуации на границе. Пакистан обвиняет Афганистан в предоставлении убежища боевикам на своей территории.
Правительство Афганистана отвергает эти обвинения и обвиняет Пакистан в нападениях на свою территорию. Кроме того, афганские официальные лица сообщили, что несмотря на соглашение о прекращении огня, Пакистан осуществил воздушные удары.
Пакистанская сторона подчеркнула, что удары были направлены только по боевым группировкам. Продолжение мирных переговоров имеет важное значение для разрешения конфликтов между двумя странами.
Обе стороны стремятся вести конструктивный диалог для обеспечения стабильности и безопасности в регионе. Достигнутые соглашения на пути к совместному миру помогут предотвратить новые конфликты в будущем.
Кроме того, международное сообщество поддерживает этот процесс. Улучшение отношений между Пакистаном и Афганистаном станет важным фактором мира и развития в регионе.